Proč začít využívat demoliční odpad?


Proč začít využívat demoliční odpad?
Proč začít využívat demoliční odpad?

Při demolici stejně jako při stavbě domu vzniká celá spousta odpadu, který je pak nutné patřičně zlikvidovat, respektive odvézt na nejbližší skládku. Většinou to má na starosti firma provádějící demoliční práce, ale někdy se o likvidaci stavební suti stará ten, kdo si bourací práce objednal. Ať už se o likvidaci stavebního odpadu stará kdokoli, měl by si položit otázku, jestli není náhodou lepší demoliční odpad opětovaně využít. Důvodů, proč by k využívání demoličního odpadu mělo docházet je rovnou několik.

Důvody, proč využívat demoliční odpad

Samozřejmě ne vždy je odpad v takovém stavu, že by se dal opětovaně využít, ale mnohdy v takovém stavu opravdu je. A právě v takové chvíli bychom se měli rozhodnout demoliční odpad opětovaně využít. Díky opětovanému využití demoličního nebo stavebního odpadu se předejde nutnosti skládkování, také se plně využije materiálový potenciál výrobků a mimo jiné se ušetří i primární zdroje nerostných surovin.

Dalším důvodem, proč stavební odpad využívat, je, že šetříme energii na získání nových surovin nebo že snižujeme celkovou zátěž životního prostředí.

Stavební materiál činí až třicet procent celkového odpadu produkovaného v EU

Možná si říkáte, že demoličního odpadu nemůže být tolik, aby mělo smysl ho dál používat. Jenže to je mylná domněnka. Evropská komise nedávno vyšla na svět s tím, že demoliční odpad činí až třicet procent veškerého odpadu, který se na území Evropské unie vyprodukuje. Míra recyklace demoličního odpadu se však nepohybuje ve všech zemích stejně. Zatímco některé země recyklují odpad z devadesáti procent, jiné pouze z deseti, a to je opravdu málo. U nás se sice stavební odpad recykluje poměrně hodně, ale je zde stále prostor na zlepšení.

Dále je nutné třídit i komunální odpad, který tvoří asi čtrnáct procent celkového množství odpadu v EU.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..