Cigarety – kde si nezapálíte

Cigarety – kde si nezapálíte

Cigarety – kde si nezapálíte

Nový protikuřácký zákon byl velmi diskutovaným tématem, někteří lidé ho uvítali, jiní na něj nadávají. Jak to tak bývá, většina našich zákonů je tak zbytečně složitá, že nikdo pořádně neví, jak ho pochopit. To samé platí i v případě tohoto zákona, který vám zkusíme zjednodušeně přiblížit.

Kde si vlastně (ne)zapálíte?

Restaurace, bary, kavárny a vinárny

To jsou asi nejčastěji probírané prostory, u nichž neprošel návrh, aby bylo umožněno kouření v oddělených místnostech. Faktem je, že na cigaretku můžete zapomenout. Jedinou výjimku tvoří elektronické cigarety a vodní dýmky. Popelníky ze stolů zmizely zcela určitě. Když si budete chtít i přesto zakouřit, musíte vyjít ven a zapálit si cigaretu v označeném prostoru před hospůdkou. V létě je to bez problémů, protože si zakouříte na venkovní zahrádce, těch se zákazy netýkají.

Zastávky MHD

Bez ohledu na to, jestli má zastávka krytá či nekrytá místa, zkrátka si nezakouříte. Dávejte vždy dobrý pozor na značky, které znázorňují, kde přesně zastávka začíná a končí. Před cedulí si klidně zapalte, za cedulí už vám hrozí pokuta.


Zoologická zahrada

Procházky s cigaretkou v ruce mezi jednotlivými výběhy jsou dávnou minulostí. Dávku nikotinu si můžete dopřát ve speciálně označených koutcích, které jsou samozřejmě venku.

Kulturní akce

Vnitřní sály, haly a podobné prostory, v nichž se konají různé zábavní akce jsou pro kuřáky tabu. Nečekejte ani nějaké speciálně zřízené místo coby kuřárnu. To samé vás čeká i na těch místech, kde se konají třeba plesy, koncerty, disko a podobně. Dokud taková akce trvá, je kouření zakázané. Zrovna tak jde o galerie, výstavní síně atd.

Vzdělávací instituty a školy

Stále platí, že ve všech školách je zakázáno kouření ve vnitřních prostorách, ovšem nově se zákaz rozšířil i na vnější prostory, a také platí u vysokých škol.

Zdravotnická zařízení

Už dávno všichni víme, že se nesmí kouřit v ordinacích, čekárnách, nemocničních lůžkových odděleních. Novým protikuřáckým zákonem se restrikce rozšířily i na ostatní prostory, které nějak souvisí s provozem zdravotnického zařízení, jako jsou třeba chodby. Výjimkou jsou kuřárny, které se zřizují na uzavřených psychiatrických odděleních, případně v zařízení určeném na léčbu závislosti.

Co si pamatovat?

Každý, kdo poruší zákaz kouření, může hned na místě dostat pokutu a to až do výše 5 000 korun.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..