Psychoterapie jako způsob boje s úzkostí a panikou

Psychoterapie jako způsob boje s úzkostí a panikou
Psychoterapie jako způsob boje s úzkostí a panikou

Pokud vám úzkost brání cítit se v pohodě, může to být ve většině situací velmi nepříjemné. Vzhledem k tomu, že se jedná o poruchu chování, která postihuje každého osmého člověka, nejste v tom sami. Přestože se vaše úzkost může pohybovat od mírné až po silnou, existují způsoby, jak tuto reakci eliminovat a začít se cítit více pod kontrolou svých vědomých reakcí.

Úzkost je jedním z nejčastějších stavů chování, které se léčí v terapii, protože k ní přispívají různé faktory. Tato nervová energie pochází z vašeho vlastního vědomí, nikoli z faktoru ve vašem okolí. I když někteří lidé trpí sociální úzkostí a jiní generalizovanou úzkostnou poruchou, stále se jedná o dusivou a opakující se reakci. Závažnost úzkosti se pohybuje od mírné po těžkou a má potenciál vyústit v záchvat paniky. Pokud se v současné době potýkáte s tímto stavem a jste unaveni z toho, že ovlivňuje vaše vztahy nebo úroveň pohodlí, vězte, že existuje mnoho lidí, kteří tuto reakci překonali. Naučíte-li se ovládat svou mysl a tělo, můžete najít úlevu od úzkostných fyziologických vzorců.

Kdy se úzkost stává nezdravou

Úzkost se může stát nezdravou, když vám brání v účasti na nových věcech. Pokud se jedná o sociální úzkost, můžete trpět nedostatkem vztahů nebo pocitu sounáležitosti. Je velmi potřebné být mezi lidmi a navazovat nové vztahy za účelem osobnostního růstu. Pokud vám úzkost brání v kontaktu s přáteli nebo intimitě, vytváří to další izolaci. Úzkost je pocit osamělosti, který vám může bránit v projevení se kvůli vrozenému strachu. V konečném důsledku se stává negativní, když je neustálou reakcí a odezvou, která za vás rozhoduje. Můžete mít strach z toho, co si o vás myslí ostatní lidé, a mít pocit, že vás všichni z toho či onoho důvodu odsuzují. S touto reakcí je spojeno mnoho nejistoty a nepohodlí, což může způsobit extrémní frustraci.

Úzkost je běžná v zastrašujících situacích, například když mluvíte se svým šéfem nebo přednášíte před místností plnou lidí. Pokud se projevuje v každé konfrontační situaci, je pravděpodobné, že vám může bránit v hledání nových příležitostí. Když se naučíte, že máte své tělo pod kontrolou, a budete používat strategie, které této reakci zabrání, budete se moci uklidnit, místo abyste se obávali, jak působíte na ostatní.

Úzkost a vnější vztahy

Sociální úzkost (sociální fobie) je problémem směrem k vnějším vztahům, protože vám brání v sebevyjádření. Díky vrozenému strachu nemusíte mít schopnost navazovat nové vztahy. Pokud se bojíte zranění a odsouzení spojeného s druhými, může to být příčinou kořenů vaší úzkosti. Vztahy jsou zásadní pro to, abyste se cítili šťastní a spokojení s tím, kým jste. Bez pocitu sounáležitosti můžete zažívat škodlivější emoce, jako jsou deprese, a následně zpochybňovat svou identitu. Můžete mít pocit, že neplníte svůj účel, protože jste se ještě nezapojili do prospěšných sociálních interakcí. Bez pocitu sounáležitosti to způsobí zhoršení úzkosti. Když se naučíte, jak se tohoto zdrcujícího pocitu zbavit a uvolnit se v blízkosti druhých lidí, budete pak schopni vytvářet vztahy.

Jak pomáhá psychoterapie

Strategie, které se během poradenství a psychoterapie naučíte, vás naučí, jak převzít kontrolu nad svou myslí a tělem. Proces začíná tím, že si uvědomíte napjaté oblasti, dušnost a to, co může být příčinou tohoto strachu. Když dokážete lokalizovat oblasti svého těla, které jsou napjaté, a začnete se soustředit na jejich zklidnění, začnou se řešit i další fyziologické příznaky. Zaměřte se na své dýchání. Ujistěte se, že se nadechujete ústy a vydechujete nosem. Pokud tělo nedostává dostatek kyslíku, může to způsobit příznaky paniky, jako je pocení nebo zarudlá kůže. Poradenství rozpracovává meditační nástroje, jako jsou tyto, a když se je naučíte používat, jsou účinné v každé situaci. Pokud existuje hlubší problém související se strachem a konfrontací, poradce vám je pomůže odhalit, abyste mohli vyčistit vnitřní problémy působící ve vašem životě jako zátěž. Je důležité vědět, že to, co jíte a pijete, může také vytvářet fyziologické příznaky. Kofein a cukr způsobují úzkost, protože mění hladinu cukru v krvi. S touto energií a nedostatkem fyzické aktivity přispěje k nervozitě také. Utěšujte se tím, že většina lidí trpí stejnými stavy úzkosti a naučila se je zvládat tím, že nad nimi převzala kontrolu. Až vás psychoterapie naučí techniky a vy si osvojíte meditační vzorec, začnete se radovat ze života a navazovat vztahy s lidmi, díky nimž se budete cítit dobře s tím, kdo jste a co můžete jako osobnost nabídnout.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..