Rady pro výběr nových moto pneu


Rady pro výběr nových moto pneu

Se začátkem jara se na tuzemských silnicích objevují motocyklisté. Jako příznivci tohoto typu vozidel jistě víte, jak se starat o pneumatiky. Pakliže patříte spíše k nováčkům, případně jste moto pneu ještě nikdy neměnili, je dobré vědět, jak je vybrat, abyste měli z jízdy na jakémkoliv terénu dobrý pocit.

Záleží na typu motorky a tvrdosti pneumatiky

V jarních měsících začíná sezona nejen klasických cestovních motorek a endur, ale i terénních a závodních strojů. Při výběru moto pneu záleží právě na tom, jaký typ stroje doma máte.

Platí obecné pravidlo, že v případě cestovních motocyklů a endur (která se mohou pohybovat i na nezpevněném terénu) se nejvíce hodí zvolit pneumatiky s tvrdší směsí. Díky nim totiž lépe přilnou k povrchu vozovky, aniž by docházelo k příliš velkému opotřebení. Tvrdá směs zaručuje, že vám pneumatika při běžném cestování vydrží klidně 3 – 5 let bez nutnosti výměny. U měkkých směsí bývá životnost výrazně nižší.

Měkčí směsi moto pneu se hodí spíše v okamžiku, kdy sedláte sportovní stroje, s nimiž lze dosahovat vysokých rychlostí. Měkký profil zajišťuje dobrou přilnavost v zatáčkách i při naklopení motocyklu.

Využít lze i pneu, které kombinují vlastnosti obou směsí. Dříve se uplatňovaly především u závodních strojů, kdy motocyklista musel nacházet kompromis mezi malým opotřebením, přilnavostí a také brzdnou dráhou i dalšími vlastnostmi. Dnes už lze vícesměsové moto pneumatiky pořídit i pro nezávodní stroje.

Jak je to s dezénem a profilem moto pneu?

Pneumatiky pro cestovní stroje mají obvykle výraznější dezén, tedy drážky, které jsou v nich vyražené. Je to podobné jako v případě pneumatik pro osobní automobily. Výraznější drážky umožňují lépe přilnout k vozovce, působí i proti aquaplaningu.

Zdaleka nejvíce se jezdí na klasických silničních cestovních strojích. Pokud jde o profil pneu, máte na výběr ze dvou možností. Kulatější profil a špičatou verzi. První varianta je ideální pro jízdy v přímém směru, protože takovéto pneumatiky dokážou velmi dobře držet stabilitu. U špičatého profilu pro změnu oceníte dobrou přilnavost v zatáčkách, což může být výhodnější pro ty z vás, kteří mají rádi spíše sportovní styl jízdy v zatáčkách.

Jak vybrat pneu podle velikosti?

Kupujete-li nové moto pneu poprvé, může nastat problém s tím, že si nejste jisti, jaké rozměry jsou pro váš motocykl vhodné. Existuje totiž celá řada velikostí. Řešení je ale poměrně prosté. Stačí se podívat do technického průkazu motocyklu. V něm jsou uvedené vhodné rozměry, podle nichž byste se při výběru měli řídit.

Jaké jsou nejoblíbenější značky pneumatik?

Moto pneumatiky vyrábí prakticky všichni výrobci, kteří na trh dodávají i pneu pro ostatní druhy motorových vozidel. Mezi nejoblíbenější značky u motorkářů patří díky své kvalitě, spolehlivosti a trvanlivosti zejména Michelin a Dunlop, případně také značka Mitas. Záleží samozřejmě na tom, jaký typ moto pneu sháníte, respektive pro jaký model motocyklu.

 
41Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..