Co se stane, pokud nepřezujete ze zimních pneumatik na letní?

Co se stane, pokud nepřezujete ze zimních pneumatik na letní?
letní pneumatiky

Co se stane, pokud nepřezujete ze zimních pneumatik na letní?


Už 31. března skončí zákonná povinnost zimního obutí na automobilech. Pokud dopravní značení neurčí jinak, řidiči nebudou moct být pokutováni za jízdu na letních pneumatikách za nepříznivého počasí. Opravdu je ale nutné hned s příchodem dubna přezouvat?

Mezní teplota je 7 °C

Vhodnost typu přezutí z hlediska samotných jízdních vlastností určuje (spíš než datum) počet stupňů na teploměru. Oba typy dezénu se liší hned v několika faktorech: zimní pneumatiky mají větší počet drážek a silnější lamely uzpůsobené jízdě v náročnějším nebo zasněženém terénu. Elasticita gumy je přizpůsobena nižším teplotám, zato pryžová směs letních pneu obsahuje více siliky, je tvrdší a lépe reaguje například na rozpálený asfalt.

Za mezní teplotu, kdy je vhodné vyjet z garáže s letními gumami, však odborníci označují už 7 °C. Cokoliv nad tuto hodnotu už znamená, že jsou zimní pneumatiky nevyhovující. Proto je ze žádných důvodů nedojíždějte a s nástupem vyšších teplot zavčas přezouvejte.

Co se může stát, pokud byste i přesto na zimních pneu jezdili dál?

  1. Vyšší spotřeba paliva

Jízda se zimními pneumatikami v létě může mít za následek až o 10 % vyšší spotřebu, než by tomu bylo s optimálním přezutím. Jedny z nejúspornějších pneu produkuje francouzský výrobce Michelin. Především vzorek Energy Saver + se v kategorii „úspora paliva“ umísťuje na čelních příčkách.

2.Snížená životnost vzorku

O životnosti pneumatiky rozhoduje více činitelů – kromě správného uložení mimo sezónu také její správné používání. Například běhoun na zimních pneumatikách se v létě opotřebuje až o 20 % rychleji než v zimě. Cenově příznivé a dobré letní pneumatiky s dlouhou životností jsou třeba Hankook Ventus Prime 3 K125.

3. Větší riziko dopravní nehody

Ačkoliv brzdná dráha letních pneumatik na sněhu je diametrální vyšší, než je tomu s obutými zimními pneu, v létě je to zcela naopak. Brzdná dráha zimních pneu na mokré vozovce byla v testech až o 45 % vyšší. Navíc se při vyšších rychlostech zhoršují jízdní vlastnosti – snížená stabilita i přilnavost se nejvíce projevuje v zatáčkách. Za spolehlivé pneumatiky s vynikajícími jízdními vlastnostmi v létě platí například Continental PremiumContact 6.


4. Velká hlučnost

Hlasitá jízda dokáže dost otrávit cestování autem, přitom může být jednou z dalších příčin obutí zimních pneu v létě. Nevhodný je jejich materiál i tvar dezénu. Málo hlučnými pneumatikami za solidní cenu jsou třeba letní pneumatiky českého výrobce Barum Brillantis 2, které zároveň splňují požadavky na malou spotřebu i krátkou brzdnou dráhu na mokré vozovce.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..