Jak se starat o vánoční kaktus?

Jak se starat o vánoční kaktus?

Jak se starat o vánoční kaktus?

Vánoční kaktus je oblíbenou a velmi tradiční rostlinou, která začíná kvést během adventu a svátky tak oživí krásnými zvonkovitými květy. Kaktus je původem z tropických deštných pralesů Brazílie. Postupně se různým křížením objevily mnohé druhy květů do bílé a žluté, přes fialovou, červenou.

Kam ho umístit?

O vánočním kaktusu je známo, že nesnese slunce a přímé světlo, takže byste mu měli najít vhodné místo s polostínem. Ideální jsou pro něj teploty mezi 15 až 20°C. V případě, že máte okna na sever, pak je to dokonalé místo pro váš kaktus.

Pěstování vánočního kaktusu

Kaktusu nejvíce vyhovuje hlinito – písčitá půda, případně je dobré použít substrát, který je speciálně určen na pěstování kaktusů. Když se tedy rozhodnete vánoční kaktus pěstovat, je nutné mu vytvořit ideální podmínky pro pěstování.


  • Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, na kterou je nejlepší čistá odstátá voda. Nesmíte ho ovšem za žádných okolností přelít. Bohatě mu stačí zalití jednou týdně a to i v době, kdy je kaktus v plném květu.

Přesazování

Změny prostředí se mu moc nelíbí, takže když ho budete přesazovat nebo stěhovat jinam, mějte se na pozoru. Jednou za tři až čtyři roky je ho možné přesadit do speciálního substrátu. Dobré je, až vyndáte kaktus z květináče, abyste z kořenů neodstranili veškerou hlínu, pouze přendejte rostlinu i s valem do jiného květináče a dosypte nový substrát, rostlina si tak mnohem lépe zvykne na nové prostředí.

V létě je dobré kaktusu dopřát osmitýdenní odpočinek. Pokud mají rostliny kvést, je dobré zcela omezit zálivku na začátku září a udržovat kaktus při teplotě 12 -15°C. Ve chvíli, kdy se objevují první poupata, zvyšte zálivku, zároveň i teplotu na 18 – 20°C. s prvními květy můžete přidat i hnojivo.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..