Spořicí účty, nebo investiční zlato? Volba je jasná

Spořicí účty, nebo investiční zlato? Volba je jasná
Spořicí účty, nebo investiční zlato? Volba je jasná

Někdy se může zdát, že co Čech, to milovník naditého účtu, nejlépe toho spořicího. Skutečně si u nás ještě často myslíme, že stačí peníze neutratit a hned spoříme, nebo že nás dokážou před inflací ochránit spořicí účty. Ty však na inflaci dávno nestačí a peníze jen tak ležící ladem na běžném účtu, to už je kapitola z knížky o finanční negramotnosti. Takže jak nekrmit inflaci svými úsporami, ale zajistit rodinu? Dnes nejlépe investičním zlatem.

Investovat do finančních produktů, kterým nerozumíte – to nedělejte!

I když vás budou přesvědčovat bankéři, známí i širší rodina, vždy investujte jen do finančních produktů, kterým rozumíte. Dnes je navíc nejjistější držet svůj majetek v ruce. Avšak rozhodně by nemělo jít o peníze. Jejich hodnota klesá. Už dosáhla 6 % v meziročním srovnání a konec to ještě rozhodně není. Přitom cena zlata už dlouho čekat nebude a rovněž vystřelí nahoru. Takže kdo chce využít možnost proměnit nestabilní peníze ve stabilní majetek v podobě investičního zlata, má ideální příležitost právě nyní. Odborníci jednoznačně očekávají, že současné poklidné období zlata brzy skončí a v příštím roce svojí cenou překoná svoji historickou hodnou. Cena zlata bude vyšší než 46 000 Kč za unci.

Skutečně se nevyplatí ani spořicí účty? Ten nejlepší vám dnes nabídne 2,58% úrokovou sazbu, avšak pouze pro nově založené účty. Jiné jsou s úrokovou sazbou ještě níž, navíc s omezeními pro výši vkladu i délku takto zvýhodněné nabídky úroků. Takže tohle rozhodně není ta správná cesta pro záchranu úspor.

Proč zvolit právě investiční zlato?

Nepřináší pravidelné výnosy a není vhodné ani pro krátkodobé spekulace. Ve chvíli, kdy jeho cena vystřelí nahoru, jde obvykle o důvody, které nám znemožňují zlato prodat a investovat do něčeho jiného, protože jiné investice jsou tehdy již zcela nestabilní. Zlato je však jistota, že udržíte dlouhodobě hodnotu svého majetku. Při současném tempu by nám z peněz na účtech byla inflace schopna „sežrat“ během pár let až polovinu úspor. Majetek uložený v investičním zlatu je však stabilní, cena zlata poroste, o tom finanční odborníci nepochybují. Už jen kvůli tomu, že se blíží vytěžení kvalitních ložisek. Investiční zlato je tak dnes sázkou na budoucnost. A přesně to po svých úsporách přece chceme. Zlatu není těžké rozumět a jde o majetek, který držíme fyzicky v ruce.

Zlato je zapotřebí nakoupit výhodně

Bohužel ani u zlata nefunguje ta jednoduchá přímočará cenotvorba. Není pravdou, že se investiční zlato nakupuje pouze za jeho cenu na komoditní burze. Do hry vstupuje částečně velikost slitku (ty nejmenší jsou o něco dražší), původ slitku (značka, rafinerie) a samozřejmě prodejce se svojí marží. Právě na tuto poslední položku pozor. Hlídejte si cenu zlata, jde o vaše peníze! Mezi nejlevnějším a nejdražším obchodníkem bývá rozdíl až 10 %. Češi proto za investiční zlato platí více než Němci či Rakušané. Tento rozdíl se projeví nejen u velkého objemu nákupu investičního zlata. I ten, kdo nakupuje investiční zlato po malých částkách, ale pravidelně či dlouhodobě, nevýhodnou cenu nakonec pozná.

Existují pro tak extrémní cenové rozdíly racionální důvody?

„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Ten radí hlídat si nejen aktuální cenu zlata na komoditní burze, ale i ceny u jednotlivých prodejců. Vždy se vyplatí nakupovat u zkušených prodejců s nízkými cenami a mnohaletými zkušenostmi. Právě méně zkušení prodejci jsou ti, kteří ceny zbytečně navyšují svými vysokými maržemi.

Vyberte si správně investiční zlaté slitky

Někdy bývá nejjistější sáhnout po domácím, českém zboží. U investičního zlata však pohoříte. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. U nás se proto nabízí zejména švýcarské investiční zlaté slitky, které jsou výbornou volbou. Jednou z top značek je Argor Heraeus. S výběrem vám poradí jak v e-shopu Zlate-mince.cz, tak v některé z kamenných prodejen provozovaných Pavlem Trtíkem. Najdete je v pražském Obecním domě (2. patro), v Brně v Dorn Office Centre, ve Vsetíně v budově bývalé Státní banky a na Slovensku v Bratislavě (Dunajská ulice 68). Firma patří svými cenami investičního zlata mezi nejlepší na trhu a nabízí i pohodlný a bezpečný prodej investičního zlata prostřednictvím e-shopu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..