Stále více lidí touží postavit si vlastní dům. Vyplatí se to?

Stále více lidí touží postavit si vlastní dům. Vyplatí se to?

Bydlet ve svém vlastním domku je snem většiny obyvatelstva, ovšem kde brát a přitom nekrást? Ceny obytných nemovitostí nejsou v našich zeměpisných šířkách zrovna nejnižší. Náklady na rodinný domek se ovšem dají snížit, a sice razantně. Je však potřeba si ho postavit svépomocí.

Dobrý plán

Předně je dobré se zmínit, že stavba svépomocí je složitá až běda. Z toho důvodu je nezbytné si vytvořit dobrý finanční plán.

Ani domek postavený vlastními silami určitě není zadarmo. Krom pozemku je totiž nezbytné zaplatit také za stavebniny typu pálené cihly, cement a další nezbytnosti. A ty rozhodně nejsou levné.

Udržet rozpočet v nastavených mantinelech určitě není žádný med, nicméně je možné toho dosáhnout.

Nákupy

Jak již bylo řečeno výše, stavebniny se rozhodně nerozdávají na zeptání. Právě naopak, v poslední době jich je málo a stojí raketu. Proto je dobré nenakupovat všechno hned najednou, ale počkat si na příhodnou dobu, kdy jednotlivé položky budou nejlevnější.

K tomu je dobré se v této problematice trochu vyznat. Základem je zjistit si, kolik vybrané položky v čase stály, a následné zjištění porovnat s aktuálními ceníky. Takto je možné ušetřit i několik desítek tisíc korun.

S omezeným rozpočtem je potřeba se držet zpátky

Každý má na domek určitý rozpočet a je rozhodně žádoucí se ho držet. Půjčit si lze samozřejmě vždycky, ale je zbytečné se zadlužovat ještě více.

Není například nezbytné investovat do drahé střešní krytiny, když i základní levné plechové střechy jsou dostatečně kvalitní a s dobrou izolací mohou bez nutnosti oprav fungovat dlouhá desetiletí.

Jedna věc je plnit si sny, druhá pak udržet rozpočet na uzdě. A opět to souvisí s plánem. Ten by měl být kvalitní a v průběhu stavby by se do něj už nemělo příliš zasahovat.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..