Staráme se o běžky

Staráme se o běžky

Staráme se o běžky

Skoro každý z nás má asi někde ve sklepě nebo v garáži uskladněné běžky. Jezdíte na nich alespoň občas? A jakou péči jim věnujete? Aby se vám v zimě dobře jezdilo, je třeba pečovat správně o skluznici vašich běžek. Nová je pěkně lesklá, neošetřená a používaná ztrácí lesk a šedne, tomu je potřeba zabránit. Proto se doporučuje parafínování skluznic.

Jak pečovat o skluznici běžek

Nejprve je třeba odstranit staré vosky a lyži vyčistit. Nejprve se škrabkou odstraní vosk ve stoupací části skluznice, potom je třeba smývačem odstranit tuhý vosk. Pro čištění skluzové části lyže se používá speciální smývač na skluznou plochu, tzv. cleaner. Nyní můžeme přejít k parafínování. Nejprve naneseme na skluznici parafín, je lepší nanést parafínu raději víc. Žehličku předehřejeme na 130 °C a přejedeme po skluznici. Je důležité, aby hned za žehličkou parafín zavadl a tuhnul, nesmí se tvořit žádné kaluže a vrstva musí být celistvá, aby se nepřehřívala skluznice lyže. Po vychladnutí lyže strhneme parafín pomocí plastové škrabky a skluznici vykartáčujeme. Tato preventivní péče by se měla opakovat cca po každých 50 najetých km, někdy dříve, někdy později, záleží, jak je sníh agresivní.


Nové běžky před prvním použitím ošetřete

Pokud jste si právě koupili zcela nové běžecké lyže, je vhodné je před prvním lyžováním řádně ošetřit. Skluznice je vytvarovaná na brusném kameni, na skluznici mohou ale zůstat otřepky, které je nejprve třeba odstranit. Poté se skluznice ve směru jízdy několikrát vykartáčuje bronzovým kartáčem, znovu se odstraní otřepky a ještě jednou se provede kartáčování. Potom přichází na řadu parafínování. Budete-li používat běžky na bruslení, napustí se parafínem skluznice po celé délce, na klasickou techniku vynechte odrazovou část uprostřed lyže. Při parafínování nových lyží se vždy začíná měkkým parafínem, například Swix LF10 (teplotní rozsah 0 °C až + 10  °C). Parafín zažehlíme žehličkou při teplotě 110 °C. Po vychladnutí je třeba parafín strhnout pomocí plastové škrabky a skluznici vykartáčovat kombinovaným kartáčem. Parafínování se několikrát opakuje parafíny s různou tvrdostí. Takto ošetřené lyže jsou potom připravené na mazání podle konkrétních podmínek, abyste si běh na lyžích co nejlépe užili.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..