Strašák jménem zubní kanálky

Strašák jménem zubní kanálky

Existuje mnoho mylných představ/mýtů týkajících se endodontické léčby – tj. léčby kořenového kanálku, a jestli pacienti opravdu pociťují bolesti kořenového kanálku. Jako vždy, když podstupujete jakýkoli lékařský zákrok, byste měli získat co nejvíce informací a znát všechny možnosti. Váš zubní lékař nebo endodontista může odpovědět na mnoho otázek, a pokud máte stále obavy, je často moudré vyhledat/získat další názor.

Navrhl vám váš stomatolog ošetření kořenového kanálku? Pokud ano, nejste sami. Miliony zubů jsou takto léčeny a zachráněny každý rok. Ale pamatujte, léčbu zubních kanálků podstupujte u zkušeného endodontisty, a ještě lépe u toho, který má k procesu léčení k dispozici mikroskop. Jak vysvětluje specialista na endodoncii z kliniky Mediestetik MUDr. Igor Karelin: „Práce endodontisty je jako práce hodináře. Musí být velice zručný, přesný, mít dobře vyvinutou jemnou motoriku v prstech a dobrý zrak, v tom mu pomáhá operační mikroskop, stejně jako hodinář pracuje s lupou. Bez něj zubní lékaři pracují naslepo, což snižuje úspěšnost zákroku až o 50%.“

Jak endodoncie zachraňuje zuby?

Endodontické ošetření je nutné v případě, že je v dřeni zubu zánět nebo infekce. Zánět nebo infekce může mít celou řadu příčin: hluboký kaz, opakované stomatologické výkony prováděné na zubu, poškozená korunka nebo vznik praskliny v zubu či odštípnutí zubu. Kromě toho, po traumatu zubu, může dojít k poškození dřeně i v případě, že zub nemá žádné viditelné praskliny. Pokud se zánět nebo infekce zubní dřeně neléčí, může to způsobit bolest nebo vést k abscesu.

Během endodontického ošetření je zánět nebo infekce z dřeně zubu odstraněn a vnitřek zubu je pečlivě vyčištěn a vydezinfikován, poté vyplněn a zapečetěn materiálem podobným pryži, zvaném gutaperča. Ta se do zubu aplikuje ohřátá, díky čemuž je dobře modelovatelná, takže dokáže vyplnit nepravidelný tvar zubních kanálků dokonale. Následně dojde k zapečetění zubu a je-li potřebné i k jeho restauraci korunkou nebo výplní. Po ošetření zub nadále funguje jako každý jiný zub.

Alternativa k extrakci

Nic nemůže zcela nahradit přirozený zub. Umělý zub vás někdy může potrápit tím, že se vyhýbáte určitým potravinám. Udržet si svůj vlastní chrup je důležité, nejen proto, abyste si mohli i nadále užívat širokou škálu jídel, ale i potravin nutných pro udržení správné rovnováhy živin ve vaší stravě. Pokud vám zubní lékař doporučí extrakci, informujte se, zda ošetření kořenových kanálků je možností, jak zub zachránit. Pro nezkušeného lékaře je samozřejmě extrakce jednodušší než titěrná práce s čištěním kořenových kanálků.

Endodontické ošetření spolu s vhodným restaurováním je také finančně efektivnější způsob, jak zacházet se zuby s poškozenou dření a je obvykle levnější než extrakce a umístění můstku nebo implantátu. Toto ošetření má velmi vysokou úspěšnost. Mnoho zubů s ošetřenými kořenovými kanálky vydrží lidem po celý život.

Milióny endodonticky ošetřených zubů slouží pacientům po celém světě dlouhé roky po léčbě. Tyto zuby pomáhají pacientům žvýkat efektivně, udržovat přirozený vzhled jejich úsměvů a zvýšit jejich radost ze života.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..