Světový den vody


Světový den vody
Světový den vody

Životodárná tekutina, která si zaslouží oslavu. Bez vody by nebyl život, a tak se na chvíli zastavte a popřemýšlejte, jak s tímto živlem zacházíte. Šetříte vodou? Znáte triky, jak zbytečně neplýtvat vodou v domácnosti? Michaela Kopecká z kuchyňských studií Gorenje v Brně přináší několik tipů, se kterými můžete oslavit Světový den vody, který připadá na 22. 3.

Hygiena? Zapomeňte na tekoucí vodu

Čistíte si chrup, aniž byste zastavili tekoucí kohoutek? Možná je na čase to změnit. I při tak banální aktivitě totiž dochází k poměrně slušnému plýtvání vodou. Za pár minut tak můžou protéci až litry čisté vody, které zbytečně skončí v odpadu. Prostě a jednoduše – vždy vodu zastavte a pusťte ji až na konci hygieny při oplachu úst.

Čas na relax vám nemusí zevšednět

Milujete si po náročném dni v práci dopřát horkou a voňavou koupel? Nenechte si tuto relaxační činnost zevšednět – dopřávejte si ji výjimečně, právě tehdy, když vám udělá dobře. Plná vana je sice balzám na duši, ale ne nutnost. Mnohdy totiž použijete až několik desítek litrů vody. A co sprcha? Dlouhá horká sprcha může příjemné koupání nahradit – pořiďte úspornou sprchovou hadici s perlátorem, která neošidí vaše příjemné pocity, ale ukázní vaši spotřebu vody.

Světový den vody

Mytí nádobí ručně?

Myjete nádobí pod tekoucí vodou? I tato činnost směřuje k jedinému – k plýtvání vodou. Jako řešení se nabízí napuštění dřezu, perlátor nebo úsporná myčka nádobí, která ušetří také váš čas. Kromě toho jsou houbičky na nádobí dokonalým světem pro množení bakterií, které si na nich vesele jásají. Jak se jim vyhnout? Právě pomocí používání chytrých spotřebičů – myčka se snadno stane vaším nejlepším přítelem a nepostradatelným společníkem v kuchyni.

Světový den vody

TIP: Perlátory jsou skutečně šikovnými  pomocníky. Na jednom kohoutku vám ušetří až 60 % vody, aniž byste měli pocit, že průtok zeslábnul. Rozhodně se ve vaší domácnosti neztratí!

Pozor na toaletu

Ano, i splachování je zahrnuto do spotřeby vody v domácnosti. Na tuto nezbytnou činnost spotřebujete pravděpodobně až 50 litrů vody denně. Jak ale řešit splachování, když je běžnou součástí hygienického použití toalety? Jako řešení se nabízí dvoufázové splachování nebo instalace speciálního závaží, které stahuje uzávěr v nádrži na vodu a pomáhá vám tak šetřit její spotřebu.

Voda z přírody je dar

Světový den vody

Proč nevyužívat dešťovou vodu, kterou vám posílá samotná příroda? Tak nespotřebujete pitnou vodu na zavlažování zahrádky – té venku nebo té domácí. Dešťovou vodu se vyplatí sbírat – pořiďte si sběrnou nádrž a především v létě ušetříte velké množství vody, které používáte k péči o milovanou zeleň.

Dopřejte vodu květinám

Zaléváte vaše milované květiny vodou z kohoutku? Možná zbytečně – naučte se využít vodu, kterou byste jinak vylili. Voda z vařených vajec nebo po omytí ovoce a zeleniny je ideální zálivkou pokojových rostlin. Prostě si ji nechte a dopřejte ji květinám. Nakonec zjistíte, že šetřit vodou není tak těžké… a vaše domácnost bude doslova vzkvétat.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..