Tepelná čerpadla jsou topením 21. století


Tepelná čerpadla jsou topením 21. století

Moderní tepelná čerpadla poskytuje čistou energii pro vytápění domu, a i když je doprovází vyšší pořizovací náklady, v dlouhodobějším horizontu nabízí skutečně významnou úsporu provozních nákladů bydlení. Existuje několik technologií řešení tepelných čerpadel. Pojďte se podívat na jejich základní principy.

Tepelná čerpadla umí získat levnou a čistou energii ze země, ze vzduchu i z vody. Kdyby na začátku nebyly vyšší pořizovací náklady, o 75 % nižší účty za energie by musely přesvědčit každého. Kalkulačka úspor přesto zcela neúprosně ukáže, kolik peněz bez tepelného čerpadla v podstatě vyhodíme z okna.

Vytápění tepelným čerpadlem je bezobslužné a zcela čisté

Hodí se na vytápění různě velkých objektů. Nemusíte pořizovat surovinu k topení, čistit komíny, ani hlídat zákonné revize (u plynových kotlů, kotlů na tuhá paliva, či u komínu). Tepelná čerpadla dosahují nejvyšší účinky zejména v kombinaci s velkoplošnou nízkoteplotní otopnou soustavou. Může se jednat o podlahové topení, stěnové topení, případně o velkoplošné radiátory.

Nejen hřeje, ale i chladí

Moderní tepelné čerpadlo však umí ještě více. Málokdo tuší, že současně s topením si domů vlastně instalujeme klimatizaci. Přitom s výrazně nižšími provozními náklady ve srovnání s klasickou. Některá tepelná čerpadla mohou dokonce umožňovat tzv. pasivní chlazení. Při něm je jediným energetickým nákladem pohon oběhových čerpadel. Další typ chlazení je kompresorové, kde se využívá metoda kondenzačního nebo bezkondenzačního chlazení.

Tepelná čerpadla vzduch-voda

Prvním z typů tepelných čerpadel je čerpadlo vzduch-voda. Jde o univerzálně použitelné řešení s velice snadnou instalací a s dobrým poměrem cena/výkon. Nevýhodou je nižší účinnost topení při extrémně nízkých teplotách, tedy za silných mrazů.

Technologie je postavena na venkovní jednotce, kterou tvoří výparník s ventilátorem. Ten nasává vzduch a z něj je odebírána tepelná energie. Uvnitř domu je pak jednotka, která z takto získané energie vyrábí teplou vodu. Ta se pak využívá k topení.

Tepelná čerpadla země-voda

Jde o tepelná čerpadla s dlouhou životností, stabilním topným výkonem a naprosto tichým provozem. Lákavá je vysoká, až 70% úspora energie. Negativa jsou vysoké jsou počáteční náklady a nutnost poměrně náročných a rozsáhlých zemních prací při instalaci plošného zemního kolektoru. Tím je plastová trubka o celkové délce i několik set metrů, ve které je nemrznoucí směs. V nemrznoucí hloubce, tedy v cca 80 cm pod povrchem, se udržuje přirozeně stálá teplota 4 °C. Směs v trubce se zahřívá a takto ohřátá pak putuje do výměníku, který si toto teplo odebere a směs vhání opět zpátky do systému.

Tepelná čerpadla voda-voda

Třetí typ čerpadel charakterizuje vysoký topný faktor, nižší pořizovací náklady a tím i krátká doba návratnosti. Problematické je, že ne každý má podmínky na vybudování tohoto typu čerpadla. Zdrojem energie je tentokrát povrchová nebo podzemní voda. Nejčastěji speciální vrt či studna. Voda prochází tepelným výměníkem a opět se vrací zpátky druhým, tzv. vsakovacím vrtem.

Tepelná čerpadla z Čech

Koupě tepelného čerpadla je poměrně velkou vstupní investicí. Proto je dobré, že lze sáhnout i po prověřeném českém výrobci, kterým je firma Master Therm. Firma vyrábí všechny tři typy tepelných čerpadel a v ČR realizuje vývoj i výrobu. Společnost na svá tepelná čerpadla poskytuje 7letou záruku a je prestižním prodejcem nejen v ČR, ale především v zahraničí.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..