Uchovávání potravin – 3 rady, na co si dát pozor?


Uchovávání potravin – 3 rady, na co si dát pozor?
Uchovávání potravin – 3 rady, na co si dát pozor?

Víte, jak správně uchovávat potraviny, ať už se jedná o připravený oběd na druhý den do práce, ovoce, zeleninu či maso? Jste si jisti, že děláte vše správně, abyste dokázali svému oblíbenému jídlu skutečně prodloužit životnost? Inspirujte se!

Vzdušnost vaší chladničky

Asi nemusíme příliš zdůrazňovat, že pokud jídlo skladujete správně, prodloužíte jeho trvanlivost na maximum a vyvarujete se plýtvání. Tím samozřejmě ušetříte. Dávejte si ale pozor na přílišné přeplňování chladničky. Proč? V přeplněné lednici neprobíhá cirkulace vzduchu tak, jak by měla, a jídlo se může naopak začít kazit rychleji. Vždy však platí jedno pravidlo – otevírejte dveře rychle a pouze na krátkou dobu. Jedině tak zajistíte stálou teplotu v ledničce a minimalizujete tak tepelné ztráty.

Stejné pravidlo platí i na dovolené – pokud si s sebou berete chladící box. Potraviny, které nemusí být nezbytně v lednici, tak do boxu raději nedávejte.

Co do ledničky rozhodně nepatří?

Své místo v ledničce nepotřebují brambory, cibule ani česnek. Na ty vám stačí spíž nebo sklep. Stejně tak nemusíte do chladničky dávat zázvor. Lednička nedělá dobře také některým druhům ovoce, jako jsou banány, mango, citrusy, melouny nebo ananas. Stejně tak nemusí do chladničky ani určité druhy zeleniny, například rajčata nebo lilek – právě ty si zachovají svou jedinečnou chuť, když je nebudete vystavovat zbytečně nízkým teplotám.

Uchovávání potravin – 3 rady, na co si dát pozor?

Uspořádání ledničky

Do zásuvek, umístěných vespod chladničky, dejte ovoce a zeleninu. Z ovoce je vhodné ukládat do chladničky například hroznové víno, zralé hrušky a jablka, broskve, meruňky a nektarinky. Mezi druhy zeleniny, kterým dělá dobře chladné prostředí pak patří například saláty, ředkvičky a některé druhy klíčků.

Do nejnižší poličky patří rychle kazící se potraviny, takže syrové maso, ryby a drůbež. Do stejné police by měly přijít také upravené masné výrobky jako šunky, salámy a klobásky. Osvědčenými pomocníky jsou dózy na potraviny nebo potravinové boxy.

V prostřední poličce byste měli skladovat všechny mléčné výrobky – takže jogury, sýry, máslo, kefír, mléko a další mléčné produkty. Dbejte na to, aby se nebalené výrobky nedotýkaly – mohlo by dojít ke kontaminaci.

V horní poličce by měly být umístěny hotové pokrmy. Máte-li zbytky od oběda či večeře, které chcete druhý den dojíst nebo jste si připravili oběd do práce, svrchní police by měla být jejich místem uskladnění.

Vlastníte-li velkou chladničku s více přihrádkami, uspořádání je obdobné. Nezapomeňte také lednici pravidelně čistit. Domácí potřeby vhodné k úklidu a údržbě maximální čistoty domu či bytu najdete na Vetroshop.cz. Inspirujte se i vy!

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..