Umíte si vybrat správně víno a destiláty do kombinace s jídlem?


Umíte si vybrat správně víno a destiláty do kombinace s jídlem?
Umíte si vybrat správně víno a destiláty do kombinace s jídlem?

Alkoholické nápoje nejsou jen relaxačními nápoji či nápoji pro navození nálady na večírcích a party. Skvěle se doplňují s dobrým jídlem. Různá vína a destiláty se hodí k různým pokrmům. Podívejte se na pár osvědčených kombinací.

Konkrétní víno může jeho producent doporučovat ke konkrétní specialitě. S tím se setkáte třeba na různých ochutnávkách vinařů, kde se jde, pokud jde o doporučení, mnohdy i do naprostých detailů. S určitou odrůdou, dokonce s ročníkem, může chutí i vůní souznít třeba konkrétní druh masa, koření, bylinky, omáčka a i dezert. Není pravdou, že s dezerty nejde víno kombinovat. K ovocným dezertům se třeba doporučují tokajská vína.

Jaké víno k masu?

Platí zásada, že ke světlému masu, kuřecímu, krůtímu, též k rybám, je ideálním především bílé víno. K tmavým masům, k hovězímu, vepřovému a ke zvěřině se pak hodí červené víno. To je vhodné i k husímu a kachnímu masu.

Víno a sýr? To chce někdy vysokou školu

Není sýr jako sýr. Proto i víno se sýrem je o celé řadě různých kombinací. Čerstvé sýry jsou skvělé s mladým bílým vínem. Ale zajímavé mohou být i v kombinaci s nasládlými sekty. Pokud servírujete víno k různě ochuceným pomazánkám, lze volit i velice moderní růžová vína. Aromatické sýry a tvrdé sýry souzní s víny červenými. Modrý sýr ale perfektně vynikne, i když k němu servírujete sladší šumivé víno. Určitě se oplatí najít si své vlastní kombinace oblíbeného sýru a vína. To si je pak užijete nejvíce.

Šampaňské v dokonalých kombinacích

Šampaňské víno mnozí odsoudili do role vína k přípitkům. Je to škoda, k jídlu je totiž skvostné. Nesmíme však zapomínat, že každé víno champagne typu je jiné, a tak se i hodí k jiným pokrmům. Obecně se doporučuje kombinace s jahodami, ale k těm je vhodné především sladší šampaňské. Univerzálnější kombinací je spíše kaviár, ústřice a často se též doporučuje jehněčí.

Jak s jídlem kombinovat destiláty?

Destiláty, samostatně či v koktejlech, to je pak zcela odlišná „vědecká“ disciplína. Různá chuť, třeba hořčiny v destilátu, dovedou zcela převálcovat chuť jídla. Jiné zas naopak chuť jídla doplní. To je třeba případ ginu s výraznou chutí citrusů a jalovce. Je vynikající s plody mořem i s lososem. Dubová chuť dobré whisky zas souzní s grilovanými jídly. A jaký destilát k dezertům? Tradiční je vodka. Čistá, ochucená i v koktejlech.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..