Umíte správně vybrat dětskou obuv?

Umíte správně vybrat dětskou obuv?

Umíte správně vybrat dětskou obuv?

Podle podologů trpí až 70 % populace plochou nohou. Ta se pak projevuje nejen esteticky, problematickou chůzí, ale zejména zdravotními problémy s klouby nebo zády. Plochou nohu si „uženeme“ v dětství díky nevhodné obuvi. A nejen tu. Boty umí už v dětství způsobit celou řadu dalších problémů.

Svým dětem se snažíme dát to nejlepší a rozhodně jim nechceme ublížit. Přitom stát se to může velice snadno – nevhodným výběrem obuvi. Mnohdy nám chybí informace, jak dětské boty správně vybírat, jindy se nadchneme pro nějaké botičky kvůli jejich vzhledu, nebo protože jsou ve slevě. K poškození dětských nožek přitom dokáže dojít poměrně velice rychle.

Co možná nevíte o dětské noze

Dětské chodidlo má sníženou míru citlivosti. Vaše dítě dokáže i několik měsíců chodit v malých botách s ohnutými prstíky a nic vám nedá najevo. Velice důležitou zásadou je proto hlídat správnou velikost bot. Noha nemusí růst rovnoměrně. Malému dítěti roste průměrně o 15 až 18 mm za rok. Později se růst zpomalí na cca 10 mm ročně. Někdy se však delší dobu velikost nohy nemění a pak najednou skokově naroste. Na vás je pravidelně hlídat, jestli dítěti boty ještě sedí.


Jak na to? Pokud má bota vyjmutelnou stélku, vyjměte ji z boty a dítě na ni postavte. Vždy velikost testujte ve stoje. Případně si chodidlo dítěte obkreslete (opět ve stoje) na papír, vystřihněte a vsuňte do boty, abyste viděli, jestli je ještě velikostně vhodná.

Dobře padnoucí dětská bota by měla mít minimální nadměrek 10 mm a maximální 15 mm. V zimě preferujte větší a počítejte s tím, že do boty bude dítě nosit hrubší ponožky. Nekupujte ale nikdy dítěti větší boty s tím, aby mu vydržely. Zdravotní problémy způsobí velké boty stejně, jako ty malé.

Nejen délka dětské boty bývá problém

Řada bot je příliš úzká. Těm se vyhněte. Stejně tak jako botám, které jsou špičaté. Dítěti se do špičky nevejde noha, tlačí na prstíky a ty se deformují. Dětské kosti na nohou jsou ještě chrupavčité a snadno se trvale zdeformují. Poškodit se může i nehtové lůžko, nebo dokonce dojít k tak závažným komplikacím, jako je vybočení palce.

Kam na nákup dětské obuvi?

Každé dítě má nohu jinou, a proto při výběru bot potřebujete mít dostatek možností k volbě. Největší sortiment kvalitní dětské obuvi nabízí e-shop https://www.eobuv.cz/detske.html. Nabízí výhradně značkové dětské boty osvědčených výrobců. Najdete zde i sortiment oblíbených bot Superfit, ale i kvalitní levnější boty – dětskou obuv Lasocki.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..