Umíte vybrat pracovní rukavice? Poradíme vám


Umíte vybrat pracovní rukavice? Poradíme vám
Umíte vybrat pracovní rukavice? Poradíme vám

Ochrana rukou by měla být při jakékoli činnosti samozřejmostí. Ne vždy tomu tak je. Přitom stačí tak málo. Pořídit si pracovní rukavice. Na trhu existuje spousta různých modelů. Vybrat ten správný nemusí být nijak jednoduché. Řídit byste se měli mnoha důležitými aspekty. Právě na ně se podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Konkrétně se podíváme na rozdělení rukavic podle charakteru ochrany a následně se zaměříme na rukavice využívané při různých pracovních činnostech.

Klasické rozdělení na 6 druhů

Standardně se rukavice rozdělují do celkem 6 kategorií. Jedná se o rukavice:

  • s ochranou proti propíchnutí,
  • neprořezné,
  • svářečské,
  • chemické,
  • proti rizikům tepelného charakteru,
  • proti zcela specifickým rizikům.

Když pracujete s lehkými a tupými předměty

V tomto případě jsou ideální bezešvé rukavice, které jsou navíc ještě máčené v polyuretanu, případně PVC či nitrilu. Existují ale i modely tohoto typu odolné vůči propíchnutí. Ruce ochrání před oděrem i otěrem a zajistí také protiskluznost. 

Práce s horkými a ostřejšími věcmi

Specifické jsou pracovní rukavice používané pro práci s horkými či studenými předměty a věcmi, jež jsou ostré. Rukavice musí být neprořezné a také poskytovat ochranu před propíchnutím. Horké. Naopak velmi studené předměty by rukám neměly nijak ublížit.

Manipulace s chemikáliemi a jinými toxiny

Práce s chemickými látkami je velmi specifická a standardní rukavice, jež jsme jmenovali, by vám nejspíše nestačily. Rozlišují se celkem 4 typy takovýchto rukavic a liší se mírou a délkou rezistence vůči nejrůznějším chemikáliím. 

Činnosti spojené s elektrickými zařízeními

Elektrikáři a další profese pracující s elektrickým proudem potřebují speciální izolační gumové rukavice, které je v tomto ohledu ochrání. Elektrický výboj je životu nebezpečný, a proto je zapotřebí volit specifické rukavice. Ať už sháníte jakékoli, případně i jiné ochranné pomůcky, podívejte se na Safework.cz a určitě si vyberete.

Zdroj obrázku:

Mr.Exen / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..