Uvařte si bezový sirup

Uvařte si bezový sirup

Uvařte si bezový sirup

Sílu jarních bylinek a zdravých květů si můžete vychutnat po celý rok. Obzvlášť při chřipkové sezóně je dobré sáhnout po zdravém bezovém sirupu, který vám vrátí zdraví a dobrou náladu. Jaké má bez účinky a co si z něj můžete všechno připravit?

Vaše zdraví vám poděkuje

V dobách našich prababiček byl bez černý vysazován téměř před každý dům. Lidé tak za jeho léčivou silou nemuseli chodit daleko. Navíc se říkalo, že má bez i ochrannou sílu, kdy chrání dům před zlými duchy. Bez vám pomůže nejen při léčbě nachlazení či chřipky, kdy podporuje pocení, snižuje horečku a usnadňuje vykašlávání, ale oceníte jej také při bolestech kloubů nebo při zánětu trojklanného nervu a při migréně. Známé jsou i příznivé účinky na celé trávicí ústrojí.


Jak na sběr květů

Na sběr se vydejte ve slunečný den, ideálně kolem poledne, kdy jsou květy rozvité a plné pylu. Sbírejte pouze rozvité květy, ne bobulky. Neměli byste se do sběru pouštět po dešti, v chráněných krajinných oblastech a okolo cest. Rovněž sbírejte pouze bílé květy se žlutým voňavým pylem, ne odkvétající hnědnoucí květenství.

Hurá na to!

Příprava sirupu je skutečně snadná, pomoci vám můžou i malé děti. 25 velkých květů černého bezu vložte do 2 litrů převařené a studené vody a nechejte 24 hodin vyluhovat. Druhý den bez přeceďte, přidejte 2 kila krystalového cukru a 70 gramů kyseliny citrónové. Vzniklou směs míchejte až do úplného rozpuštění cukru. Naplňte jím lahve od alkoholu a dobře víčko uzavřete. Uložte ve spižírně.

Už se těšíte, až si dáte bezovou limonádu? Víte o tom, že to zdaleka není vše, co bez dokáže? Po pár měsících si vyjděte na stejné místo a z černých zralých kuliček si připravte lahodný a léčivý bezinkový likér. Nechcete čekat? Z květů bezu obalených v těstíčku si na pánvi můžete připravit lahodný pokrm – kosmatice. Dobrou chuť!

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.