Víte, na jaké odškodnění duševních útrap mají právo pozůstalí po dopravní nehodě?

Víte, na jaké odškodnění duševních útrap mají právo pozůstalí po dopravní nehodě?

Nejbližší pozůstalí po zemřelém následkem jeho nezaviněné dopravní nehody mají zpravidla právo na odškodnění duševních útrap. Zjistěte, v jaké výši je obvykle přiznáváno v roce 2020 a z čeho jeho výše vychází.

Orientační je výše průměrné mzdy

K určení odškodnění duševních útrap příbuzných zemřelého vydal v minulosti výpočtový mechanismus Nejvyšší soud. Za základní částku náhrady duševních útrap je přitom stanoven dvacetinásobek průměrné mzdy za rok, který předcházel smrti poškozeného.

Vzhledem k tomu, že průměrná mzda v roce 2019 činila 34 125 Kč, je rámcová částka odškodnění duševních útrap pozůstalého po dopravní nehodě v roce 2020 stanovena na 682 500 Kč pro nejbližší příbuzné zemřelého při běžně fungujících rodinných vztazích.

Konečná částka závisí na dalších faktorech

Je nutné říct, že konečná výše odškodnění duševních útrap se od této částky může ještě lišit. Její výši totiž ovlivňuje celá řada dalších okolností a především kvalifikované vyjednávání s pojišťovnou vozidla viníka nehody, u které pozůstalí toto odškodnění uplatňují.

Odškodnění se vztahuje i na další náhrady

Pozůstalí po dopravní nehodě mohou mít kromě odškodnění duševních útrap právo i na další náhrady. Jedná se například o náhradu nákladů na pohřeb, nebo třeba nákladů na případnou výživu pozůstalých. 

Více informací z oblasti odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..