Jak vybrat správný druh vepřového masa?


Jak vybrat správný druh vepřového masa?
Jak vybrat správný druh vepřového masa?

Vepřové maso je sice tučnější než jiné druhy masa, ale přesto patří spolu s hovězím k nejoblíbenějším masům v českých kuchyních. Oproti hovězímu masu je navíc křehčí. Jediný kus, který je skutečně libový a zároveň obsahuje málo kalorií, je panenka, která se doporučuje i při dietní stravě. Libové vepřové maso je snadno stravitelné.

  • Vepřové maso je nejčastěji z porážky 1 rok starých vepřů, kteří mají hmotnost kolem 100 kg.
  • U prasat, která se chovají na sádlo, se s porážkou čeká až do věku jeden a půl roku.

Použití vepřového

  • Nejvíce se používá na přípravu guláše.
  • V mleté podobě je vepřové jednou z ingrediencí na přípravu typického řeckého pokrmu, kterým je musaka.
  • Oblíbené je rovněž vepřové koleno, které se může uvařit či upéct, nebo z něj lze připravit sulc (huspenina), jež obsahuje velkou dávku kolagenu a je tak skvělým pokrmem pro ty jedince, kteří mají problémy s klouby.
  • Kýta a krkovička se používají nejčastěji na řízky.

Jak vybírat vepřové maso?

Vepřová hlava

Nejčastěji se využívá do huspenin a tlačenek, protože obsahuje nejen maso a tuk, ale také klihové látky. Dělá se z ní také ovar, což je vařené maso z hlavy.

Krkovice

Má krátkou svalovinu, proto se propéká velmi rychle. Navíc díky tomu, že je prorostlá tukem, je úžasně šťavnatá. Hodí se na smažení, grilování a dobrá je i uzená.


Lalok

Vzhledem k tomu, že obsahuje hodně tuku, ale minimum kůže a svalstva hodí se na zjemňování různých zabijačkových výrobků, jako jsou jelita, jitrnice, paštiky a podobně.

Plec

Její použití je v podstatě univerzální, můžete jí vařit, péct, umlít jí nebo z ní vytvořit skvělou roládu, to vše díky tomu, že není tolik prorostlá jako krkovička.

Koleno

Pečené je prostě klasika. Předtím než se peče, se většinou předvaří, ale někdo si ho dává dokonce jen vařené. Mnohem lepší je používat kolínky od kýty, která jsou masitější. Pro fanoušky sulcu je naopak lepší přední koleno.

Nožičky

Jsou bohaté na kolagen, což z nich dělá skvělou přísadu do rosolů, aspiku a huspenin.

Pečeně (karé)

Nejlepší úpravou je samozřejmě pečení, ale můžete z ní vykouzlit i steaky či minutky. V podstatě je to vykostěná kotleta, ale vcelku.

Kotlety

Je to část pečeně, která se nejlépe hodí na smažení a pečení. Můžete jí i grilovat, ale hrozí, že bude vysušená. Kotleta končí za šestým obratlem.

Panenka

Patří k nejkvalitnějším částem vepřového. Je vhodná na pečení, ale nejčastěji se z ní dělají minutky, pro které je zcela dokonalá. Zkusit můžete i minutkové rolády.

Bůček

Tato neprorostlejší část masa se může udit, vařit nebo nadívat. Často se využívá i do mletých mas.

Kýta

Stejně jako panenka je to velmi kvalitní část vepřového masa, jež je minimálně tučná, takže není moc vhodná na pečení. Používá se na dušení a smažení.

Ocásek s křížovou kostí

Má velmi jemné maso vhodné zejména na pečení, ale klidně ho můžete i vařit.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..