Výhody holdingu pro společnosti

Výhody holdingu pro společnosti
Výhody holdingu pro společnosti

Jako holding označujeme sdružení obchodních korporací. Jaké charakteristické vlastnosti má a jaké výhody plynou z této struktury?

Co je holding

Jedná se o vnitroorganizační uspořádání. Typickým rysem holdingu je zejména to, že jedna korporace řídí ostatní.

V České republice se taková společnost označuje jako mateřská firma. Jinak se jí také říká holdingová společnost. Užívat tento pojem jako synonymum pro holding, tj. pro celou strukturu, není zcela přesné, ačkoli k tomuto nepřesnému označení často dochází.¨

Tato mateřská firma zpravidla disponuje nadpolovičním objemem kapitálu. Subjekty se však mohou dohodnout i jinak a označit za vedoucí jinou společnost. Označit tak toto seskupení firem můžeme i slovem korporace.

Převážně se do holdingu sdružují akciové společnosti. Dílčí firmy mají svou právní subjektivitu a jsou řízeny na základě pokynů holdingové společnosti. Vystupují samostatně a získávají relativně vysokou míru autonomie. Blíže způsob fungování v tuzemsku v současné chvíli upravuje zákon o obchodních korporacích.

Druhy holdingů

  • čistý holding – v tomto typu uspořádání je mateřská společnost stanovena striktně za účelem držení a správy společností dceřinných.
  • kombinovaný holding – mateřská společnost v kombinovaném holdingu ponechává část vlastních obchodních a výrobních aktivit, v praxi se tento typ objevuje častěji

Holding jako offshore 

Struktura může být jako offshore holding, tedy společnosti zahraniční se sídlem v daňovém ráji, avšak vyvíjející svou činnost jinde, dále midshare, která spojuje výhody onshore a offshore, nebo onshore. Onshore společnost pak naopak sídlí v zemi své inkorporace a zpravidla je vedená ve volně dostupných rejstřících.


Výhody holdingu pro společnosti

Volit by se měla konkrétní podoba s ohledem na to, že je zapotřebí minimalizovat daňovou zátěž. Zejména se to týká daně z příjmu právnických osob, dále daně z kapitálových zisků, srážkové daně a DPH.

V případě offshore společnosti je nezbytné volit jurisdikci zvláště zodpovědně a pečlivě. Konkrétní výběr se odvíjí od představy zakladatele o tom, jak se svou společností míní nakládat a které činnosti bude vykonávat.

Výhody a nevýhody holdingu

Zásadní výhoda holdingu tkví především v tom, že má k dispozici silný kapitál. To mu dává značnou ekonomickou sílu. V rámci tohoto seskupení se vytváří investiční portfolio.

Rovněž je díky svému složení z více společností toto uspořádání dostatečně flexibilní. Holdingová společnost může nabízet trhu odlišný směr ve srovnání s tím, kudy se ubírají společnosti dceřinné. Kromě této diverzifikace může holding vytvořit i silnější rezervní fondy.

Podobná organizace umožňuje i snazší vstup zahraničního partnera. Rovněž převod akcií nebo podílů je poměrně jednoduchý. Akcionáři nebo společníci taktéž ručí za závazky společnosti prakticky v nulové výši.

Naopak nevýhodou je poměrně složité řízení. Holding vzhledem ke své komplikované a málo transparentní struktuře potřebuje zvýšený dohled.

Zaujala vás tato organizační struktura a chcete se dozvědět více? Kontaktujte nezávazně společnost Parkerhill.cz, která se na řešení této problematiky specializuje.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..