Vyplatí se ještě stolní PC pro studenta?

Vyplatí se ještě stolní PC pro studenta?
Vyplatí se ještě stolní PC pro studenta?

Stolní PC v mnoha domácnostech s absolutní samozřejmostí nahradily notebooky. Desktopové počítače však stále mají své místo například ve studentských pokojích. Kdy se vyplatí a proč?

Na pořízení počítače pro studenta ušetříte peníze, ale i zdraví

Každý uživatel by si měl ujasnit, co od svého zařízení očekává a jakým způsobem i kde ho bude využívat. Od toho se odvíjí výkon a požadavky na mobilitu.

Sháníte PC pro mladšího školáka, u něhož se kromě úkolů dá očekávat, že bude chtít hrát také hry? V takovém případě se spíše vyplatí nákup stolního počítače. Ten totiž nabídne přijatelný poměr ceny a výkonu.

Pro představu, na pořízení herního počítače si musíte přichystat částku, která se bude pohybovat okolo 20 000 Kč. Za notebook v obdobné konfiguraci zaplatíte přibližně dvojnásobek. Horní hranice však samozřejmě není nijak omezená a není problém za PC vydat i desítky tisíc korun.

Čím více času bude váš student u počítače trávit, tím spíše by měl dbát také na ergonomii. PC pro studium i zábavu představuje mnohem pohodlnější alternativu z dlouhodobého hlediska. Důležitá je možnost vhodně si nastavit monitor i myš s klávesnicí.

Nesprávné sezení s notebookem na klíně může vést k bolestem zad nebo zápěstí. V krajním případě hrozí též rozvinutí RSI syndromu (poškození z trvalého namáhání).

Jaké jsou nevýhody studentského notebooku

Dalším úskalím studentských notebooků je jejich sklon k přehřívání a zanášení prachem. Rozebírání za tímto účelem často znamená kompletní rozebrání celého zařízení a riziko ulámání plastových součástí.

V případě, že zařízení dostane do ruky mladší školák, lze očekávat i nepříliš šetrné zacházení. Další výhodou stolního počítače je proto jednoznačně i to, že jej lze bez potíží rozebrat nejen za účelem čištění, ale i kvůli potenciální výměně vadných komponent. A nejen těch, hráči také uvítají možnost relativně snadného rozšíření. Do počítače si sami dodatečně osadíte větší disk nebo přidáte paměť.

Vyplatí se ještě stolní PC pro studenta?

Lze tak říci, že notebook se vyplatí koupit v první řadě pouze tehdy, trváte-li na mobilitě. Což je většinou záležitost spíše starších studentů. Potřebuje-li vysokoškolák cestovat z domova na kolej, nosit notebook na přednášky a nechce nebo nemůže si kupovat dvě zařízení (počítač domů a přenosný notebook do školy), prakticky je odkázaný pouze na pořízení notebooku.

Druhým důvodem pro pořízení notebooku může být i nedostatek prostoru. Žije váš student ve společném pokoji se sourozencem, kde je potřeba šetřit každý centimetr místa a kde sourozenci zkrátka nechtějí zakopávat o kabely vedoucí k počítači toho druhého? Vlastní notebook pro něj může být z tohoto pohledu výhodnějším řešením.

Notebook lze tedy považovat za spíše pracovní nástroj, který vám umožní být k dispozici i na cestách. Studentský počítač je naproti tomu univerzální zařízení, jehož mechanická odolnost i životnost z hlediska hardwaru je mnohem delší.

Chcete za své peníze dostat to nejlepší? Zvažte pořízení repasovaného notebooku nebo počítače z nabídky společnosti Eurotech.cz. Na repasovanou výpočetní techniku máte 12 měsíců záruku a díky tomu, že se každý kus před prodejem testuje, tak máte i jistotu perfektního stavu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..