Vyplatí se oprava notebooku?


Vyplatí se oprava notebooku?
Vyplatí se oprava notebooku?

Máte rádi svůj notebook? Děsí vás představa, že by se vám mohl rozbít? Nebo už se vám dokonce rozbil? Vždyť ho máte našlapaný „svými“ programy a daty? Ano, opravit notebook dnes bývá opravdu problém. A navíc, když má být oprava provedena rychle. Notebooky, zvláště nižší cenové kategorie, se totiž pomalu přesouvají do kategorie spotřební elektroniky. A tu se již nevyplatí opravovat. Vše je o ceně. Ta také záleží, zdali zvolíte autorizovaný servis či nikoli.

Kdy se dá notebook opravit?

Oprava notebooku je ošemetná věc. Jedná se na rozdíl od stolního počítače o velice kompaktní stroj a mnohé opravy prostě „nefungují“ anebo se v dnešní době, kdy šly ceny notebooků významně dolů, nevyplatí. Jednoznačně se ale vyplatí, když se vám notebook porouchá využít možnosti záručních oprav, to je jasné. Zde je výhodné si záruku rozšířit za příplatek z dvou let, na tři roky a více. Pozáruční opravy jsou už diskutabilnější. Zde záleží na typu notebooku, na jeho stáří a také na závadě. Musíte si vše dobře spočítat. Obecně je dobré do vašeho miláčka investovat, když se jedná o model vyšší třídy třeba MacBook Pro, bývá stále lepší než nové lowcoast modely, a jeho stáří nepřesáhlo osm, dobře, tak deset let, ale to je opravdu maximum, a to beru v úvahu i citový vztah. Tady to stojí ještě na typu závady, a jestli se vám podaří najít firmu, která disponuje patřičnými náhradními díly.

Vyplatí se oprava notebooku?
MacBook Pro je stroj nejvyšší třídy do kterého se vyplatí investovat.

Co se dá na notebooku opravit a co už ne?

Pojďme se podívat na závady, které jsou u notebooků nejčastější a jak se dají opravit? Dejte si pozor, většina servisů si účtuje i za diagnostiku, která se pohybuje mezi 500 až 900 Kč. Na druhou stranu, některé komponenty lze poměrně snadno vyměnit, například harddisk. Horší „finančně“ to bývá s díly, jako je displej, klávesnice nebo některé plastové díly. Největší problém u notebooku však vyvstane, když vám „odejde“ základní deska. Pak oprava, jestli se nejedná opět o model vyšší třídy nebo třeba srdcovou záležitost typu MacBook, se prakticky nevyplatí. Zde je každá rada drahá. Pak jsou zde závady na operačním systému. To většinou nebývá problém a často se nemusí ani notebook přeinstalovat.

Vyplatí se oprava notebooku?
MacBook je i po letech velmi atraktivní počítač, kde se oprava jednoznačně vyplatí.

Podívejme se na ceny oprav

Zde vám nabídnu velice orientační ceny, protože se v jednotlivých servisech mohou velice lišit. A to až řádově. Značkové servisy bývají obecně dražší a vyměňují zpravidla celé komponenty. Neznačkové servisy jsou na tom s cenou lépe, ale spoléhají, že opravu musíte řešit a obvykle vás tlačí čas a nic jiného vám nezbývá. Začneme tedy u plastových dílů. Tam cena začíná na cca 500 Kč, ale může se vyšplhat až ku 2 000 Kč. Jen obyčejný kryt klávesnice vyjde něco kolem 1 500 Kč a za klávesnici dáte 800 až 2 000 Kč. Již zmíněná výměna základní desky činí 5 000 až 15 000 Kč podle jejího typu a LCD displej přijde na 10 000 – 15 000 Kč. K tomu musíte připočítat ještě cenu práce, jež si některé servisy účtují až 600 Kč za hodinu. Nepotěšil jsem vás. To bohužel vím. Tak jen malou, ale dobrou radu.

Nejlepší obranou proti pozáručním opravám je útok. Ano, na závadu je skutečně nejlepší myslet již při koupi notebooku a doplatit si rozšířenou záruku. Dle výrobce a konkrétní řady zaplatíte za rozšíření záruky o jeden rok od 1 200 do 3 500 Kč a to už se při horentních cenách za opravy vyplatí. Někteří výrobci nabízejí rozšířenou záruku až pět let. Vybírat můžete z mezinárodních balíčků nebo záruk platných pouze pro ČR. Cenu ovlivňuje také formát jednotlivých záruk, které se liší rychlostí opravy a formou dopravy notebooku do servisu.

Hledáte AutoCad? Navštivte web https://www.gstarcad.cz/.

 
52Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..