Jak využít citronovou kůru?

Jak využít citronovou kůru?

Jak využít citronovou kůru?

Citrony jsou oblíbené nejen díky léčivým účinkům, ale také pro jejich úžasné aroma a chuť. Pokrmům dodají šmrnc, čaji zase svěžest. Většinou však využijeme pouze šťávu s dužinou a slupku vyhazujeme nevyužitou, což je škoda, protože se dá použít na spoustu věcí. Pojďme se teď podívat, jak se dá citronová kůra využít a k čemu je vlastně dobrá.

Použití v kuchyni

 • Vaření a pečení – když kůru nastrouháte, můžete jí použít na pečení sladkých i slaných pokrmů. Vynikající je pod maso, na ryby, do salátů, různých dezertů, moučníků, pomazánek, nápojů i jako ingredience při zavařování.
 • Citronový pepř – získáte jej tak, že nastrouhanou citronovou kůru smícháte s čerstvě mletým či nasekaným barevným pepřem, dáte usušit do trouby a nakonec promícháte s mořskou solí (hrubozrnnou). Hotovou směs přesypete do uzavíratelné nádoby a používáte nejlépe na ryby či maso.
 • Kandovaná kůra – oblíbený způsob využití, hodí se do svařeného vína nebo čaje.
 • Citronový olivový olej – má vynikající aroma a masu, rybám či salátům dodá úžasnou chuť. Stačí, když citronovou kůru zalijete olivovým olejem a necháte minimálně 2 týdny odležet. Pak je připraven k použití.
 • Citronový led – nastrouhejte čerstvou citronovou kůru, připravte si tvořítko na led, do každého oddělení dejte trošku kůry a zalijte vodou. Po zmrznutí budete mít citronové ledové kostky, které se hodí do jakéhokoliv drinku (koktejlu).

Použití v domácnosti

 • Citronový čistič (ocet) – skvěle poslouží při odstraňování mastnoty, ale také jako dezinfekce. Do zavařovací sklenice dejte kousky citronové kůry, zalijte bílým octem a nechte 2 týdny odležet. Po uplynutí této doby můžete ocet použít jako klasický přípravek, který kupujete v lékárně. Vzhledem k tomu, že je univerzální, lze s ním umýt v podstatě cokoliv. Stačí jen naředit s vodou v poměru 50:50.
 • Mravenci a škůdci – rozkrájejte citronovou kůru na menší plátky a rozložte v okolí prahů, parapetů, k prasklinám nebo k případným dírám. Funguje proti mravencům a škůdcům, dokonce i proti blechám a švábům.
 • Osvěžovat do ledničky – čerstvou citronovou kůru vložte do lednice a nechte jí tam. Kůra do sebe absorbuje pachy, které se v lednici vyskytují, a když jí otevřete, bude cítit svěží vůně citronu.
 • Deodorant do košů – podobně jako s ledničkou, funguje i s odpadkovými koši. Vhoďte několik kousků kůry na dno koše a ten tak nebude nikdy cítit. Kůra do sebe natáhne všechny nežádoucí pachy.
 • Osvěžovač vzduchu – do hrnce dejte citronovou kůru, hřebíček, pomerančovou kůru a tyčinky skořice, společně uvařte a máte úžasný osvěžovač, který jen přelijte rozdělte do několika nádobek a nechte provonět svůj domov. Tuto směs můžete také rozlít do zvlhčovačů, které se zavěšují na topení.
 • Sterilizace kuchyňského prkénka – díky tomu, že má citron antibakteriální vlastnosti, je dobrý k čištění krájecích prkének. Ty stačí jen potřít šťávou z citronu, nechat chvíli působit a potom omýt.
 • Čistič mikrovlnné trouby – misku naplňte vodou, dejte do ní citronovou kůru a vložte do mikrovlnné trouby. Zapněte jí na nejvyšší stupeň a vodu nechte po dobu 5 minut vařit. Voda se z misky odpaří a zvlhčí celý vnitřní prostor trouby. Pak už jen misku vyndáte a celý vnitřek trouby otřete.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.