Jak využít ocet v domácnosti?

Jak využít ocet v domácnosti?

Jak využít ocet v domácnosti?

Ocet je v kuchyni nepostradatelnou pochutinou, kterou pravidelně využíváme při přípravě mnoha různých pokrmů. Nepostradatelný je samozřejmě při zavařování. Ovšem je to vynikající pomocník do domácnosti ať už na praní či v podobě čisticího prostředku. Jak v domácnosti ocet použít a na co pomáhá?

Zápach z kouře

Máte doma vášnivého kuřáka nebo k vám takový člověk chodí pravidelně na návštěvu, případně se vám podařilo něco připálit? Kouř z cigaret i připálenina dokážou vytvořit velice nepříjemný odér, kterého se dost těžko zbavuje. V takovém případě může pomoci právě ocet.

Najděte si nějakou mělčí misku, kterou naplníte do dvou třetin octem. Umístěte jí v postižené místnosti na místo, kde se zápach nejvíce drží a je nejsilněji cítit. Do druhého dne, by měl nevítaný odér zcela vymizet.

Mastnota

Uvařili jste a váš vařič je plný mastnoty? Na drahé čisticí prostředky, které v řadě případů vůbec nefungují, rovnou zapomeňte a zkuste to s octem. Smíchejte 1 díl octa a 1 díl vody, namočte do roztoku hadřík a špinavý povrch s ním očistěte, aby mastnota povolila. Podobně to funguje u hrnců a pánví, kam stačí roztok nalít a nechat odmočit.

Čistič odpadu

Potřebujete pročistit odpad, ale chybí vám čistič jako je třeba Krtek, kterého nejčastěji do odpadu sypete? Pak si hravě vystačíte s octem a jedlou sodou. Je to levná varianta a navíc také šetrná s ohledem na kanalizaci.


Do odpadu nasypte 1/2 hrnku jedlé sody, zalijte 1 hrnkem octa a počkejte, až ustoupí pěna. Potom zalijte horkou vodou (z vodovodu nebo můžete i z konvice). Nechte zhruba 5 až 10 minut působit a propláchněte důkladně studenou vodou.

Vyčistěte nůžky

Nemůžete najít už žádné nůžky, které by nebyly ulepené? Namočte hadřík do octa a nůžky důkladně očistěte. Získají zpět vzhled, jako kdyby byly nové.

Vodní kámen

Jestli existuje místo, kde se pravidelně usazuje vodní kámen, pak je to rychlovarná konvice. Čas od času vylijte všechnu vodu, místo toho vlijte 3 hrnky octa a přiveďte k varu. Vařte asi 5 minut, odstavte a nechte působit do druhého dne. Potom ocet vylijte a konvici naplňte vodou, převařte, vylijte a ještě párkrát propláchněte, to vše dřív, než budete znovu vařit kávu nebo čaj.

Umyvadlo

Pro koupelny je ocet perfektní, zejména pokud jde o vodní kámen, tak s ním hravě zatočí. Skvěle vyčistí i toaletu. Nalijte do ní 2 hrnky octa a nechte působit přes noc. Druhý den vezměte WC kartáč (tzv. štětku) a důkladně místu vydrhněte, uvidíte, jak se bude lesknout.

Mikrovlnná trouba

Vezměte hrnek, který je určen pro použití v mikrovlnné troubě, případně misku, naplňte do jedné čtvrtiny octem, zbytek doplňte vodou. Nádobu vložte do mikrovlnné trouby a 5 minut ohřívejte. Poté ji vyjměte, namočte do roztoku opatrně houbičku a otřete důkladně vnitřní prostor mikrovlnné trouby. Pak vezměte suchý hadr a vyleštěte jí do sucha.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.