Začínáte s během a nevíte si rady, jakou běžeckou obuv vybrat? Nechte si poradit

Začínáte s během a nevíte si rady, jakou běžeckou obuv vybrat? Nechte si poradit

Začínáte s během a nevíte si rady, jakou běžeckou obuv vybrat? Nechte si poradit

Obzvláště pokud jste začínající běžec, je důležité vybrat kvalitní a vhodnou obuv, která zvládne odpružit zatížení kloubů a pomůže tak předejít případným fyzickým problémům.

Volte dle terénu

Nejjednodušší rozlišení obuvi je dle terénu, na kterém hodláte běhat. Jestliže hodláte běhat na asfaltových cestách, je důležité přizpůsobit tomu obuv. Boty na asfalt a jiné zpevněné povrchy mají velmi jemný vzorek, zajišťují trakci na rovném povrchu a dokážou odvádět vodu. Naopak pokud budete běhat v náročnějším terénu jako je les, je důležité volit obuv s výrazným vzorkem, který zajistí oporu. Jestliže hodláte střídat terény, pak se pro vás nejlépe hodí takzvaná citycrossová obuv, která má vzorek někdy mezi těmito dvěma typy.

Začínáte s během a nevíte si rady, jakou běžeckou obuv vybrat? Nechte si poradit

Jaký máte došlap?

Boty je důležité volit také dle toho, jakým stylem běháte. Každý typ došlapu si totiž žádá o něco jinou obuv, aby nedocházelo k deformitám. Jestliže se běhu hodláte věnovat opravdu často, na místě by mohlo být nechat si zanalyzovat specialistou, jaký došlap máte. Speciální přístroj zhodnotí tlak chodidla, odchylku těžiště.


Došlapy se dají rozdělit na pronační, neutrální a supinační. Jestliže máte došlap neutrální či supinační, pak není nutné volit specifickou obuv. Ovšem jestli máte pronační došlap, pak je vhodné volit boty s podporou pronace, jsou stabilnější a tvrdší pěna na vnitřní straně boty brání nežádoucímu propadu v kotníku.

Volba velikosti

Jestliže jste již vybrali vhodný typ obuvi pro vaše nohy, pak je důležité také zvolit správnou velikost. Častou chybou bývá nákup běžecké obuvi ve stejné velikosti, jaké máte obuv volnočasovou. Překvapením však může být, že boty na běhání by měly být o jednu až dvě velikosti větší. Je to z toho důvodu, aby prsty měly dostatek prostoru a po stranách chodidel byl dostatek místa. Při běhu totiž noha může otéct a vy tak díky větší velikost předejdete odřeninám, puchýřům a podobně.

Jestliže jste rekreační začínající běžec, pak byste volbě správné obuvi měli věnovat pozornost, důležitá je opora a správná podrážka. Ovšem pokud se běhu chcete věnovat na vyšší úrovni, je mnohem důležitější zvážit i ostatní aspekty a při výběru si dát opravdu záležet.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..