Jak zdravě bydlet podle feng-šuej


Jak zdravě bydlet podle feng-šuej
Jak zdravě bydlet podle feng-šuej

Pokud se až příliš často necítíte být ve své kůži, jste unaveni a až nápadně často nemocni pak je možná čas očistit své obydlí od negativní energie. Řada lidí si láme hlavu, proč jim stále není dobře. Ve většině případů je to tím, že si doma nemůžou odpočinout tak, jak je potřeba, protože je jejich obydlí nezdravé.

Čínské učení feng-šuej dokáže s tímto problémem pomoci a nastolit zdravé prostředí. Ve staré Číně znamenalo feng-šuej udržení rovnováhy mezi větrem (feng) a vodou (šuej). Podle tohoto učení nám voda dodává zemskou energii, která je potřebná pro život lidí, zvířat i rostlin. Na druhé straně vítr přináší energii z nebes. Pokud jsou tyto elementy v rovnováze pomáhají nám, jejich nerovnováha je pro nás škodlivá. Co může pomoci?

Ukliďte si

Chcete-li se cítit dobře, nesmí být ve vašem okolí nepořádek. Řádný úklid harmonizuje vaši vnitřní energii. Chaos a nepořádek energii odebírají. Při úklidu nevynechejte žádný kout či roh, zlikvidujte pavučiny a utřete prach. Postupně ukliďte všechny místnosti, které máte.

Vyhoďte vše, co není třeba

Nechte si jen takové věci, které skutečně potřebujete. To co dlouhodobě nepoužíváte vyhoďte. Vezměte to z gruntu a vyházejte všechno zbytečné jako oblečení co víc než rok nenosíte, nádobí, které je otlučené, poškrábané nebo popraskané. Nevyhazujte stylem, že se to může ještě hodit, ale prostě to tvrdě vyházejte. Nově vzniklý prostor vyplní svěží nová energie a vy se budete cítit lépe.

Nové doplňky

Využijte nabídky některého internetového obchodu a pořiďte si sošky, které umí pomoci s naladěním pohody a klidu. Kupte si také zvonkohru a lapače zlých snů. Mějte kolem sebe hezké a neponičené předměty, což vám zajistí příliv zdravé životní síly.

Světlo

Najděte si čas na umytí oken, aby k vám mohlo slunce a hodně světla, které umí léčit duši. Nejlepší je, když se skrz okna budete dívat do zeleně. Jestliže tu šanci nemáte, postavte na parapet aspoň zelené rostliny. Pokud rostliny nechcete, tak si pořiďte závěsy, které budou v oranžové, žluté nebo zelené barvě.

Síla barev

Možná vás to překvapí, ale hezké svěží barvy dokážou posílit vaší energii. Vybavte se doplňky v podobě barevných polštářů, prostírání, ubrusů a květináčů. Vhod přijdou i obrazy na kterých budou přírodní motivy.

Pokojové rostliny

Východní oblast bytu či domu zaplňte pokojovými rostlinami. Sílu dodá fíkus, kaktus, ale také visící a popínavé rostliny. Jestliže rostliny zvadnou, vyměňte je za nové, což platí i pro ty řezané. Zvadlá rostlina totiž odebírá energii. Zcela zapomeňte na sušené rostliny.


Východní prostor

Podle prastarých tradic má východní část bytu zásadní vliv na naše zdraví. To je důvod, proč tam musí být stálý pořádek a nic škodlivého. Dobré je, když v těchto místech budou předměty v zelené, tmavě modré nebo černé barvě. Zdi ozdobte obrazy, na kterých budou stromy, jezera a řeky.

Police a šikmé stropy

Feng- šuej říká, že není nic horšího než spát pod policí nebo šikmým stropem. Díky nim je totiž stlačována vaše energie, což má za následek neklid, nespavost a bolesti hlavy. Pokud nemůžete spaní na takovém místě ovlivnit, pak aspoň pověste na šikmou část zdi, která není nad postelí zvonkohru s dutými bambusovými trubicemi. Zvonkohra se postará o posílení toku pozitivní energie.

Ložnice

Na stavu vaší ložnice závisí kvalita spánku a tím i zdraví. Zásadně by nikdo neměl v ložnici pracovat, ani tam nosit předměty, s kterými se pracuje, ať už je to počítač, žehlička, vysavač a podobně. Tyto předměty totiž budou vašemu podvědomí připomínat práci a narušovat klidný spánek.

Postel na správném místě

Pro dobrý spánek nesmí postel stát u stěny, kde jsou z druhé strany toaleta či odpad. Čínské učení praví, že byste tím riskovali zdraví. Postel je dobré čelem zakotvit do stěny, z každé strany dát noční stolek, zajistit přístup z obou stran a nestavět ji proti dveřím.

Jemné světlo

Ostré osvětlení či obnažené žárovky jsou zcela nevhodné. Nekupujte ani neonové žárovky. Nejvhodnější je tlumené osvětlení, které vyzařuje jemné světlo.

Pravidelný přísun energie

Je důležité, aby nedocházelo k úniku energie, proto ji musíte tělu dodávat konzumací čerstvého ovoce a zeleniny. Ideální je vždy sezónní ovoce či zelenina. Barevné druhy ovoce si nechávejte na očích, i to vám prospěje.

Ochranné křišťály

Feng-šuej nedoporučuje přítomnost ostrých hran a hrotů. Jestliže se takové předměty ve vaší domácnosti vyskytují, pak je dobré proti rohům zavěsit křišťály, které zamezí šíření negativní energie. Když budete kupovat předměty nové, pak vybírejte ty, jež mají jemné a oblé linie.

Schody a dveře

Pro zdravé proudění energie jsou nezbytné i kvalitní dveře. Pokud drhnou nebo vržou, vyvolává to podráždění a pocit nepohodlí, což se rozšíří po celém obydlí. Velmi důležité je také schodiště, neboť čchi proudí každým domem nahoru a dolu právě prostřednictvím schodů. U schodů jež jsou blízko vchodových dveří, vzniká nebezpečí, že čchi unikne ven. Nejlépe vyhovující je zahnuté schodiště, protože u otevřených schodů může čchi uniknout otvorem mezi schody a tak se nedostane do vyšších pater.

Pozor na přístroje

Chcete-li si vychutnat klid svého domova a každý večer si odpočinout, tak se mějte na pozoru před elektronikou. Počítač, mobil, radiobudík, televize a další přístroje narušují váš odpočinek a zároveň vyzařují tzv. elektrosmog. Ten neprospívá ani zdraví, ale ani životní energii. Kdo se bez přístrojů neobejde, měl by je odkládat aspoň po čas relaxace zhruba 2 až 3 metry daleko.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..