Zdravé stravování se bez olivového oleje zkrátka vůbec neobejde

Zdravé stravování se bez olivového oleje zkrátka vůbec neobejde
Zdravé stravování se bez olivového oleje zkrátka vůbec neobejde

Myslíte to vážně, chcete zhubnout, jíst zdravěji a cítit se lépe? Potom je dobrým nápadem zkusit právě olivy! Ideálně pak v tekutém stavu, které se hodí do teplé i studené kuchyně. Na jídelníčku jim to bude slušet, pokud jde o olej lisovaný takzvaně zastudena, bude také skvěle chutnat. Rozdíly mezi olejem z pokrutin a kvalitním extra panenskou variantou jistě netřeba dlouze zmiňovat. Kdo ochutnal, ví své – a kdo ještě ne, ten by brzy měl svým chuťovým pohárkům dopřát alespoň krátkou exkurzi, aby věděl, o co doposavad přicházel…

Jižanské speciality nebo také dorty a zmrzlina?

Když se řekne v 21. století zdravé stravování, všichni jistě víme, o čem je řeč. Zapomínáme ale na příjem kvalitních tuků, protože díky nim rozhodně neztloustneme, ale spíše potěšíme cévy, mozek a další orgány. Neměli byste proto podcenit sílu středomořské kuchyně, kde vládne už celá tisíciletí právě olivový olej, jenž se v mnoha tamních kulturách používal třeba i k posvátným účelům. Sklizeň je sice náročná, ale o to větší nese ovoce. Samozřejmě nejen na Krétě nebo ve Španělsku, ale také na Istrii se můžeme setkat s opravdovou kvalitou. Třeba olej, který majitel olivových plantáží Sandi Chiavalon dovedl přímo k dokonalosti. Vybrat si z pětice různých variant, z nichž některé se dají využít i při přípravě dezertů a zmrzlin, je velmi lákavé, že?

Extra panenský olivový olej Chiavalon Romano je pro ryby jasná volba, kromě mořských ryb se dobře promísí i se zeleninovým salátem nebo mozzarellou, takže kombinací je opravdu dost – jen si zvolit tu, na níž máte zrovna chuť! Olivového oleje někdy stačí opravdu jen kapka, nezapomeňte, že má mnohem vyšší kouřový bod než máslo a můžete jej používat i v teplé kuchyni. V jižních zemích se používá olivový olej zcela běžně na smažení, jen přijdete o většinu zdraví prospěšných látek. Když ovšem rybu při servírování zakápnete olivovým olejem, získáte nejenom skvělou chuť, ale i všechny zdraví prospěšné látky.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..