Zdravotní versus ortopedická matrace

Zdravotní versus ortopedická matrace

Kvalita matrace, na níž noc co noc uléháme, má na naše zdraví mnohem větší vliv, než si možná uvědomujeme. A protože jde o zdraví, neměli byste na kvalitní matraci šetřit.
Na trhu se setkáme s matracemi různých tvrdostí a materiálů, v nichž se většina laiků ztrácí, ať již se jedná o matrace latexové, pěnové, pružinové, ortopedické či zdravotní. Jakou zvolit?

Vycházejte ze svých potřeb

Při výběru matrace je vhodné primárně vycházet ze svých potřeb. Pokud jste alergičtí na roztoče, bude pro vás vhodná matrace antialergická. Jde-li vám především o pohodlí, měli byste vyzkoušet matraci pěnovou. Tu pod sebou prakticky ani nepocítíte.

Co znamená zdravotní matrace?

Dalším typem je zdravotní matrace. Tento pojem v podstatě obnáší matraci s nějakým zdravotním efektem. Do této kategorie patří matrace antibakteriální (vhodné pro alergiky) a matrace ortopedické (doporučované při bolestech zad). Jiným pojmem je ovšem matrace zdravotnická spadající do kategorie zdravotnických pomůcek, na něž se vztahuje snížení sazba DPH.

Co je to ortopedická matrace?

Pokud trpíte nějakým onemocněním pohybového aparátu, ať již páteře či kloubů, měli byste vybírat právě v kategorii ortopedické matrace. Jejich hlavním úkolem bude zmírnění bolestí. Novinkou na trhu jsou lamelové matrace (k dostání např. na e-shopu vyspimese.cz), jejichž pilířem je lamelový rošt zabudovaný přímo uvnitř matrace.

Dokonalá matrace? Lamelová!

Jeho hlavní předností je, že podobně jako pěnové matrace dokonale kopíruje tvar těla. A dřevěné lamely se zase postarají o perfektní protažení těla po celé ploše matrace. Konstrukce lamelového roštu navíc pojme dostatečné množství, což se ukazuje jako praktické především při odvádění vlhkosti z matrace.

Jakou tuhost?

Při výběru matrace však nemyslete jen na materiál. Důležitá je i její tuhost (někdy se setkáte s označením tvrdost). Ta je udávána prostřednictvím čtyřstupňové stupnice (T1 až T4). Obecně se dá říci, že čím více vážíte, tím tvrdší matraci byste měli užívat. Dětem a jedincům s nízkou hmotností se doporučují spíše matrace lehčí a těžším jedincům tvrdší.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..