Značka MAN je ve světě tahačů pojem. Podívejte se na pár sérií, kterým za svou proslulost vděčí

Značka MAN je ve světě tahačů pojem. Podívejte se na pár sérií, kterým za svou proslulost vděčí
Značka MAN je ve světě tahačů pojem. Podívejte se na pár sérií, kterým za svou proslulost vděčí

Značka MAN není ve světě nákladní dopravy k přehlédnutí, a ostruhy si za více než 100 let existence vysloužila již mnohokrát. Ať již nové nebo použité tahače MAN, volba této značky se nikdy nemine cílem. Pojďme se představit některé série, které pomohly upevnit jméno MAN jako nezpochybnitelnou veličinu v posledních letech.

MAN TGX

Řada TGX vyniká co do hospodárnosti a úspory paliva, ale i co do síly a výkonu. Díky své všestrannosti je využívána nejen pro dálkovou přepravu, ale i ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství, odpadním hospodářství a při bezpočtu dalších úkonů.

K dispozici jsou vozy TGX v 18 či 41 tunové variantách. Na výběr máte také ze dvou, tří či čtyřnápravových variant, přičemž zadní náprava využívá speciální rameno, jímž se zvyšuje stabilita a zároveň šetří hmotnost.

V sérii TGX najdete jak klasické návěsové tahače, tak i další varianty, jako je sklápěč či náklaďák. Různé TGX se mohou lišit také výškou podvozku, narazit můžete i na tzv. ultranízké podvozky či na nižší než běžné podvozky.

Odpružení může být čistě ocelové, případně ocelovo-vzduchové. U odlehčených modelů najdete také hydrostatický pohon, díky němuž váží vůz až o tři čtvrtě tuny méně.

Co se týče motoru, vozy MAN TGX jsou poháněny dieselovými motory Euro 6 ve třech verzích (D15 9,0l, dále D26 12,4l a D38 15,2l).

Samozřejmostí jsou také nejrůznější asistenční systémy pro řidiče, jako je pomocné brzděni, varovné signály při opuštění pruhu, kontrola tlaku pneumatik, automatizované stěrače a mnoho dalšího.

MAN TGM

Sázka na vozy této řady je sázkou na jistotu, což vám potvrdí každá firma, která MAN TGM užívá. A takových firem není málo, přičemž nemusí podnikat pouze v oboru dálkové přepravy – robustní a efektivní vozy MAN najdou své uplatnění napříč mnoha obory.

Mezi jejich hlavní přednosti patří například:

  • Elegantní exteriér

Design vozů MAN je proslulý, a řada TGM není výjimkou. Nejde ale o design samoúčelný – aerodynamický tvar vozu zároveň snižuje odpor vzduchu a umocňuje výkon celého stroje. Svou roli hraje i použité materiály, který snižují hmotnost vozu samotného, aby tím více zvýšily jeho nosnost.

  • Vylepšené motory

Řada MAN TGM je vybavena motory D08, které jsou o více než metrák lehčí než jejich předchůdci – již to umožňuje určitou úsporu co se spotřeby paliva týče. Výkon se pohybuje mezi 185 a 235 kW. Promyšlený design motorů snižuje nároky na jejich údržbu a zároveň snižuje spotřebu až o 5%. (Do budoucna se pak mimochodem plánuje i ekologický eTGM na elektrický pohon.)

  • Maximální pohodlí kabiny

Veškeré spínače na dosah ruky, displej s užitečnými radami, varováními a dalšími informacemi, RIO BOX, zásuvka pro mobil, zabudovaná chladnička a komfortní sedadla i volant, to vše je důvodem, proč jsou vozy TGM u řidičů tak populární.

  • Vysoké bezpečí

MAN TGM je vybaven inovativními bezpečnostními prvky, které pomáhají předejít případným kolizím a upozorňují řidiče na možná nebezpečí. Nejde ale jen o varovné systémy, je zde i řada stabilizačních, brzdných a dalších prvků, které pomáhají kolizi včas bránit, nebo její následky maximálně mírnit.

MAN TGL

Aerodynamické TGL patří k jednomu z nejlehčích nákladních vozidel své třídy, a své nízké hmotnosti (5730 kg) a krátkému rozvoru vděčí za svou vysokou manévrovatelnost, kterou hojně uplatní například na staveništích, v městském provozu a v dalších souvislostech.

Právě po tomto vozu často sahají různé distribuční firmy, popeláři a údržbáři ulic a silnic, ale i hasičské a záchranné složky.

TGL je poháněno buď čtyřválcem D0834, nabízející výkony 160, 190 či 220 koní, případně šestiválcem D0836 s výkonem 250 koní. Podobně jako všechny motory ve vozech MAN, i tyto splňují normu Euro 6 a nabízí až 5% úspory paliva, což znamená roční úsporu klidně v řádu desetitisíců.

Motory mohou fungovat na naftu, případně na bionaftu.

Řidiči jistě ocení také možnost výběru ze synchronizovaných, poloautomatických či manuálních převodovek, nabízejících různé doplňkové funkce a opatřených inteligentními technologiemi. Například elektronicky ovládaná převodovka TipMatic pomáhá vypočítat optimální převod a šetřit tak palivo.

Co se týče kabin, je na výběr mezi možnostmi C, Crew, L a LX o šířce 2,4 m, s dokonalým komfortem a vnitřní výbavou, jak je u MANu ostatně zvykem.

Mezi bezpečnostními a asistenčními systémy najdete například stabilizační systém a elektronický brzdový systém BrakeMatic, asistenta nouzového brzdění , kontrolu tlaku v pneumatikách a mnoho dalšího.

Máte se značkou MAN zkušenosti i vy? Jaké jsou? Pořídili byste si takový vůz i jako ojetinu? Jak podle vás obstojí ve srovnání s jinými slavnými značkami? Pište do komentářů!

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..