Směšovací ventily mohou nejen směšovat, ale také podpořit automatizaci a bezpečnost

Směšovací ventily mohou nejen směšovat, ale také podpořit automatizaci a bezpečnost

Směšovací ventil je jedním z komponentů, které jsou součástí všech vodovodních systémů. Jedná se tak o součást klasických systémů pro rozvod vody po nemovitostech, stejně tak jsou důležitou součástí topných systémů.

Jejich základní funkcí je samotné směšování, jenže stejně tak může mít i celou řadu dalších, velice podobných funkcí. Mezi nimi najdeme bezpečnost provozu, nebo dokonce i samotnou automatizaci. V rámci dnešního článku se přitom podíváme především na termostatické ventily.

Jaká je funkce termostatického ventilu

Klasické směšovací ventily mají jako hlavní funkci to, že směšují vodu z vícero zdrojů. Na základě jejich nastavení tak mohou být na výstupu různé teploty podle podílu jednotlivých vstupů. Tyto teploty pak mohou být kontrolovány jinde v systému, nebo mohou být kontrolovány přímo u samotného ventilu.

Ventily, které to umí, jsou tak označovány jako termostatické ventily. V rámci jejich základního vybavení jsou rozšířeny právě o zařízení termostatu, které může výrazně pomoct se zjednodušením celého systému.

Vysoká efektivita a možnost automatizace

Právě to, že nemusí být systém vybaven dalším obrovským množstvím různých čidel včetně termostatů, je mnohem jednodušší používat právě termostatické ventily. Mimo toho je potřeba zmínit, že mohou vznikat různé rozdíly teplot s tím, jakým způsobem se pohybuje voda v systému. Nejlepší místo pro měření tak poskytuje přímo termostatický směšovací ventil jako takový.

Mimo toho, že je zde měření nejpřesnější je další zásadní výhodou fakt, že na krátké vzdálenosti je mnohem jednodušší ovlivnit jeho nastavení. Některé konkrétní typy ventilů mohou mít navíc ovládání pomocí servopohonu, které umožní jejich okamžité přenastavení.

Mimo jiné i ohled pohodlí a bezpečnosti

Mimo všech zmíněných vlastností má směšovací termostatický ventil také tu výhodu, že u něj může být možnost nastavení vrchního a spodního limitu teploty. To kdekoliv, kde je nebezpečí opaření příliš teplou vodou může být jediná možnost, jak jednoduše a bez nutnosti dalších rozšíření nastavit limity v daném vodovodním systému.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..