Jak trochu ušetřit v domácnosti?

Jak trochu ušetřit v domácnosti?

Jak trochu ušetřit v domácnosti?

Také máte pocit, že Vám peníze den co den doslova mizí pod rukama? Jak ušetřit v domácnosti? Základem je mít přehled o tom, kde ke ztrátám peněz vlastně dochází. V řadě případů to jsou naprosté drobnosti, které si ani neuvědomíte, a přesto díky tomu můžete několik desítek korun měsíčně ušetřit.

Nové žárovky

Klasické žárovky jsou už téměř minulostí, protože jsou neúsporné. Dnes frčí LED žárovky, které mají až o 80% nižší spotřebu energie, navíc vydrží déle (až 18krát). Jejich pořizovací cena je sice o trochu vyšší, ale svou úsporností, vám to vynahradí. Zahrada a terasa uvítá solární osvětlení.

Praní prádla

Zapomeňte na reklamy, kde stále ukazují, že dají vyprat 1 tričko a podobně. Vždy perte, až když budete mít plnou pračku. Stačí prát na 30 – 40°C, vyšší teplota zbytečně bere více elektrické energie. Například když snížíte teplotu z 90°C na 60°C, spotřeba energie klesne zhruba o 25%. Prací prostředky dávkujte podle návodu.

Zbytečné svícení

Naučte se zhasínat zbytečné osvětlení a zároveň si vybírat takové, které je úsporné, druh světla je důležitý. Třeba zářivky mají menší spotřebu a mnohem delší výdrž, ale jejich náběh je o hodně pomalejší. Hodí se všude tam, kde pobýváme delší čas, jako například v kuchyni.

Vypínejte vše nepotřebné

Většina z vás nechává kabely spotřebičů v zásuvce, což nám signalizuje světélko na každém z nich. Říká se tomu standby režimu. Ač se zdá přístroj relativně vypnutý, i nadále odebírá energii. Co se týká celkové spotřeby elektrické energie, tvoří standby režimu až 11% nákladů na elektřinu. Naučte se proto vytahovat ze zásuvky vše, co nepotřebujete.

Nakupujte promyšleně

Snažte se nakupovat jen tolik, kolik sníte či spotřebujete. Nedělejte si zbytečně velké zásoby, protože při kvalitě dnešních potravin se to nevyplácí. Podle statistik vyhazuje jídlo každý druhý Čech, což je plýtvání. Ideální je, když si předem rozmyslíte, co budete vařit a podle toho nakoupit.


Správný bankovní účet

Máte v bance účet, za který každý měsíc platíte nehorázné a často zcela nesmyslné poplatky? Pak změňte banku a vyberte si takovou, která nabízí účet zdarma, což dnes už není problém, stačí jen účet aktivně používat.

Vařte správně

Velikost hrnce má odpovídat míře plotýnky, nikdy nedávejte např. malý kastrůlek na velkou plotýnku. Vždy používejte během vaření pokličku, ať z hrnce zbytečně neutíká teplo. Mezi nejekonomičtější patří bezesporu indukce. Deska hřeje ještě zhruba 10 minut, proto je lepší, když ji vypnete o něco dříve a jídlo necháte dojít.

Vytápění

Stačí topení stáhnout o 1 jediný stupeň a už šetříte, v tomto případě jde o úsporu zhruba 6% nákladů na vytápění. Místnosti, kde se v průběhu dne vyskytujete, jako třeba obývák, stačí vytápět na 20 – 21°C. Ložnici byste neměli přetápět, bohatě si na spaní vystačíte s 18°C, mnohem lépe se vám bude usínat i spát. Když je kuchyň propojena s obývákem, není potřeba topit skoro vůbec, protože teplo obstaráte vařením a pečením.

Výhodné smlouvy

Máte různé smlouvy na více služeb? Jednou ročně si je projdete a zjistěte, zda není možné získat nové a výhodnější podmínky. Zejména u pojistné smlouvy na pojištění domácnosti si hlídejte aktuální hodnotu vybavení a v případě potřeby si navyšte pojistku, aby plnění při pojistné události odpovídalo skutečnosti.

Pořiďte si myčku nádobí

Ruční mytí nádobí pod tekoucí vodou vyplýtváte strašné množství vody. Oproti tomu s myčkou nádobí můžete ušetřit 30 až 65% vody. Některé úspornější modely zvládnou umýt 3 sady nádobí s pouhými 10 litry vody. Navíc k tomu potřebují jen 1 KWH elektrické energie. Hlídejte si při koupi myčky energetickou třídu. Ideální je samozřejmě třída A s hodně plusy. Používejte ekologický program a myčku zapínejte, až když ji zcela zaplníte.

Jak ještě můžete ušetřit?

 • Odmrazujte mrazák (zhruba 3 mm námrazy zvýší spotřebu energie o 75%).
 • Sprchujte se místo napouštění vany (během sprchy vodu vypněte při mydlení).
 • Utahujte kohoutky u baterií (za 1 minutu odkape asi 10 kapek, což je za 1 týden 40 l vody).
 • Naučte se nekupovat zbytečnosti, které nepotřebujete.
 • Nekupujte knihy, ale půjčujte si je.
 • Sdílejte auto s více osobami při cestě do práce.
 • Vracejte prázdné lahve, ať už od piva či minerálky.
 • Porovnávejte ceny produktů.
 • Na kávu či čaj ohřívejte jen tolik vody, kolik aktuálně potřebujete.
 • Používejte MHD.
 • Neotvírejte lednici moc často a na delší dobu.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..