4 způsoby kontroly kvality pitné vody


4 způsoby kontroly kvality pitné vody
4 způsoby kontroly kvality pitné vody

Nemůžeme si vždy být jisti, zda je voda z vodovodu dobrá k pití. Existují dokonce chvíle, kdy se její kvalita může přes noc změnit a znalost toho, jak tyto změny detekovat, vám může ušetřit pití znečištěné vody. Naštěstí existuje způsob, jak kontrolovat kvalitu vody, stejně jako profesionálové, pomocí pouze 3 smyslů.

Začněte kontrolou barvy vody

Nejprve nechejte vodu několik minut běžet. Tímto odstraníte veškeré usazeniny z kohoutku. Naplňte sklenici a držte ji na světle. Pokud je voda kalná, žlutá nebo hnědá, může to znamenat rezavé potrubí, znečištění proudu nebo nekvalitní zdroj vody, jako je řeka nebo nádrž.

Zkontrolujte, zda není voda zakalená

Zkontrolujte, zda voda neobsahuje nějaké částice nebo není  zakalená. Vezměte sklenici naplněnou vodou na světlo. Červené, oranžové nebo hnědé částice mohou být způsobeny rezavým nebo starým zařízením nebo trubkami. Černé kousky ve vodě mohou naznačovat, že se hadice začaly zhoršovat. Zakalenost znamená, že voda obsahuje příliš mnoho chemikálií.


Přičichněte si

Pokud je voda cítit jako bělidlo, je to pravděpodobně kvůli chlóru, který byl přidán, aby byla voda bezpečná. Není to škodlivé, ale je dobré si pořídit filtr k odstranění zápachu. Zemité nebo zatuchlé pachy naznačují, že ve vodě nebo v odtoku je něco organického a rozpadá se.

Pokud zapáchá jako shnilá vejce, znamená to, že ve vodě rostou bakterie. Nechte vodu několik minut odstát ve sklenici a znovu si přičichněte. Pokud nezapáchá jako shnilá vejce, znamená to, že bakterie jsou uvnitř odtoku a ne ve vodě.

Ochutnejte vodu a zkontrolujte její chuť

Nyní je čas využít svůj smysl pro chuť. Pokud chutná špatně, okamžitě vodu vyplivněte. Kovová chuť by mohlo znamenat, že hodnoty pH jsou nízké nebo že existují přebytečné minerály v přívodu vody, který je obvykle v důsledku na  rezavé trubky. Pokud chutná jako bělidlo, znamená to, že obsahuje chemikálie, které mohou být způsobeny umělým odstraňováním vody nebo průmyslového odpadu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..