
Záložní zdroje UPS patří mezi nepostradatelné pomocníky v nejednom podniku. Hodí se i do běžných domácností? Čtěte v tomto článku, kde se problematice UPS věnujeme.
Kde se UPS používá?
Než vůbec začnete přemýšlet nad koupí záložního zdroje, zjistěte si, jestli ho vůbec budete potřebovat. V domácích podmínkách jej často nevyužijete. Obecně se totiž dá říct, že záložní zdroj slouží zejména k tomu, aby vám poskytl dostatek času k uložení dat a bezpečnému vypnutí připojených zařízení. Používá se tak zejména u zařízení jako jsou:
- datová úložiště (souborové servery, NAS),
- serverové stanice,
- koncové počítače (páteřní desktopy).
Některé průmyslové záložní zdroje obsahují i přepěťovou ochranu. Můžete se s nimi setkat tedy i při ochraně drahých zařízení. UPS ale můžete použít i v domácnosti (například pro ochranu spalovacího kotle), není to však nezbytně nutné.
Jak vybrat UPS?
Záložní zdroje UPS mají na trhu široké zastoupení. Jejich dělení je ale poměrně jednoduché. Existují totiž tři základní druhy:
- offline,
- online,
- line-interactive.
Jak už sám název napovídá, offline UPS není přímo propojena s elektrickou sítí. Disponuje pouze baterií a senzorem, který hlídá, zda je elektrická energie k dispozici. V případě, že dojde k výpadku, se přepne do pohotovostního režimu a poskytuje zařízením energii. Přepnutí je ale velice pomalé. U line-interactive a online UPS je přepnutí mnohem rychlejší. Při výpadku elektřiny se tak nesetkáte s nečekaným vypnutím zařízení. Za to si ale výrazně připlatíte.
Záložní zdrojevybírejte i podle výdrže. Při koupi počítejte s výdrží v rozmezí několika minut – tedy po dobu nezbytně nutnou k vypnutí. Existují ale i takové UPS, které udrží zařízení v chodu po několik desítek minut až jednotky hodin. Záleží na pouze na kapacitě baterie.
Zanechte odpověď