Stará Felicie nebo shnilý Passat na dvoře? Úřady vám bez papíru nepomůžou

⏱ Čtení ~3 min · 596 slov

Zná to skoro každý, komu doma na zahradě nebo před domem stojí auto, které už prostě nedojelo. STK propadla před rokem, oprava motoru nebo vyvaření prahů by stálo víc než celé auto a sousedi už se začínají mračit, kdy to odtamtud konečně zmizí. Jenže nechat starý vrak jen tak reznout v trávě smrdí pokutou. Navíc z toho můžou vytéct staré oleje nebo brzdovka rovnou do země.

Auto ale nemůžete jen tak hodit do šrotu. Dokud máte doma techničák a značky, stát po vás bude chtít povinné ručení. A pojišťovnu nezajímá, že auto už nemá ani kola.

Aby šlo auto definitivně odhlásit na úřadě a zrušit pojistka, musíte mít v ruce jeden konkrétní papír. Jmenuje se to potvrzení o převzetí autovraku. Bez něj vás úředník na dopravním odboru pošle rovnou domů.

Kam s ním, když už nejde ani nastartovat

Většina lidí řeší hlavně to, jak nepojízdný vrak na vrakoviště vůbec dostat. Tlačit auto patnáct kilometrů podél silnice nikdo nechce a volat drahý odtah se u auta za cenu šrotu nevyplatí.

Tohle se ale dá vyřešit jednoduše. Když likvidujete auto na Liberecku nebo v okolních okresech, nemusíte se o dopravu vůbec starat. Odtahovka přijede přímo k vám na dvůr, auto naloží a odveze. Pokud bydlíte do 100 kilometrů, což platí pro města jako Liberec, Jablonec nad Nisou, Tanvald, Turnov nebo Frýdlant, máte odtah úplně zadarmo. Nemusíte platit ani korunu za kilometry.

Na místě dostanete do ruky právě to razítko, které po vás budou chtít na úřadě.

A co víc. Za staré auto můžete dostat docela slušné peníze na ruku. Žádné placení za to, že se zbavujete odpadu. Částka se počítá podle toho, jaký je to rok výroby, jestli je auto kompletní a jestli se z něj dají ještě prodat nějaké náhradní díly. Často se takhle dá utržit až 10 000 korun. Za auto, které by jinak jen zabíralo místo a pomalu zarůstalo kopřivami, je to slušná injekce do peněženky.

Úřadování nechte na jiných

Papírování na českých úřadech je občas za trest. Fronty, formuláře a otravné čekání. Pokud se vám nechce ztrácet dopoledne na dopravním odboru v Mladé Boleslavi, Semilech nebo Hrádku nad Nisou, dá se to vyřešit elegantněji. Stačí podepsat plnou moc a lidé, co si pro auto přijeli, vyřídí celé odhlášení z registru vozidel za vás. Vy jen počkáte na potvrzení, se kterým pak skočíte do pojišťovny zrušit smlouvu.

Celý proces, kdy se řeší ekologická likvidace vozu, vlastně trvá jen chvíli. Na webu zlikvidujauto.cz stačí vyplnit krátký formulář, napsat e-mail nebo rovnou zavolat. Operátor vám hned řekne, kolik za vaše konkrétní auto můžete dostat a kdy pro něj může odtahový vůz dorazit.

Místo starostí se starým krámem máte za pár dní čistý dvůr, peníze v kapse a jistotu, že likvidace vozů ekologicky proběhla přesně tak, jak stát vyžaduje. Bez nervů a bez zbytečného běhání po úřadech.




O Honza Neckář 4839 Articles
Honza Neckář je provozovatel sítě praktických radničních webů. BezvaRady.eu provozuje od roku 2015. Email: jan@neckar.cz.

Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Web používá Akismet ke snížení množství spamu. Zjistěte, jak jsou zpracovávány údaje z komentářů.