ADAC má jasno: Jak dopadl test letních SUV pneu 215/65 R16?

ADAC má jasno: Jak dopadl test letních SUV pneu 215/65 R16?
ADAC má jasno: Jak dopadl test letních SUV pneu 215/65 R16?

Autoklub ADAC pravidelně testuje pneumatiky pro různé segmenty vozů, ale rozměr 215/65 R16 pro SUV hledáčku komisařů delší dobu unikal. A přestože je nezávislých testů poměrně dost, názory odborníků z ADACu jsou zkrátka cennější. Dobrá zpráva pro majitele „esúvéček“ je, že nedávno prověřili dezény známých světových značek a jejich pozornosti neušly prémiové ani ekonomické modely. Testem prošly všechny gumy až na jednu, která neobstála při jízdě na mokré vozovce.

V rámci posledního testování ADACu stály na startovní čáře zejména prémiové letní pneu pro SUV. Z kategorie ekonomických byly zastoupeny pouze 2 pneumatiky, ale překvapivěji se v některých disciplínách blížily výrazně dražšímu obutí, které by mělo být „papírově“ silnější.

V testu letních pneu 215/65 R16 pro SUV se na prvních dvou příčkách umístily pneumatiky, na které komisaři pěli vesměs jen chválu.Za své vlastnosti obdržely hodnocení „dobrý“. Následujících jedenáct pneu pak „uspokojivý“, jedna „dostatečná“ a – což byste možná nečekali – dokonce jedna „nedostatečná“. Nejhorší známku si odnesl dezén Yokohama Geolandar SUV.

ADAC má jasno: Jak dopadl test letních SUV pneu 215/65 R16?

1. místo – Goodyear EfficientGrip SUV

Goodyear si v testech pneu vždy drží vysoký standard a dezén Goodyear EfficientGrip SUV není výjimkou. První místo si získala díky krátké brzdné dráze za sucha i mokra, skvělý handling na mokru, podélný aquaplaning a vysokou odolnost. Přestože je její cena vyšší, za nejbezpečnější pneu v testu se připlatit vyplatí. A negativa? Pouze vyšší valivý odpor.

2. místo – Cooper Zeon 4XS Sport

Zaoceánští výrobci zvládají segment pneu pro SUV dobře, což potvrzuje i značka Cooper. Konkrétně dezén Cooper Zeon 4XS Sport, k jehož silným stránkám patří vysoký brzdný výkon na suchu, stabilní výkon v zatáčkách a dobré jízdní vlastnosti na mokrém asfaltu. Prominete-li této pneu rychlejší opotřebení, jen těžko na ní najdete větší chybu.

O následující tři příčky se dělí pneumatiky Firestone Destination HP, Nokian Line SUV a Pirelli Scorpion Verde. V testu letních pneu pro SUV od ADACu získaly stejný počet bodů.

Dezén Firestone Destination HP exceloval na suché vozovce. Komisaři dále vyzdvihli aquaplaning a nižší valivý odpor. Nevýhodou této ekonomické pneumatiky je rychlejší opotřebení.

Vyvážené výkony na suché i mokré vozovce a dobré chování vozu při podélném aquaplaningu nabízí pneu Nokian Line SUV. Jde o jasnou volbu pro řidiče, kteří vyžadují hodně muziky za málo peněz.

Na pneumatice Pirelli Scorpion Verde komisaři ocenili nadprůměrnou ovladatelnost na suchém povrchu i zvládání podélného aquaplaningu. A opět jde o ekonomickou volbu, jejíž pomyslnou pihou na kráse jsou horší vlastnosti při jízdě na mokrém asfaltu. Jinak by téměř jistě získala ještě lepší hodnocení.

Zdroj: Pneumatiky.cz

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..