Armatura – co to je a jak se používá v praxi


Armatura je nezbytnou součástí různých technických zařízení a strojů. Jsou to mechanické nebo hydraulické součásti, které jsou schopny přenášet a regulovat tekutiny, plyny a další média. Existují rozdílné druhy armatury a konstrukčních provedení, které jsou primárně navrženy pro konkrétní účel. Kromě toho se armatura používá ve spojitosti s měřením, ochranou a regulací různých systémů. V tomto článku se podíváme na to, co je to armatura, jaké typy se používají a jak se používají v praxi.

Definice a typy armatury

Armatura je souhrnný termín pro všechny zařízení, které jsou používány k regulaci množství, průtoku, tlaku nebo teploty kapaliny v potrubí. Je to nedílná součást systému, protože bez ní by nebylo možné kontrolovat nebo regulovat flow. Armatura se skládá z mnoha částí, které mají různé funkce. Existují dva hlavní typy armatur, mechanické a elektrické.

Mechanická armatura se skládá z různých typů ventilů, které slouží k regulaci průtoku nebo tlaku. Mezi oblíbené typy patří kulový ventil, který se nejčastěji používá pro regulaci tlaku, a závěrka, která se používá pro regulaci průtoku. Dále existují armatury, jako jsou klapky, které jsou používány k uzavření potrubí.

Elektrická armatura se skládá z různých typů motorů, které lze použít k regulaci průtoku nebo tlaku. Nejoblíbenějším typem je řídicí ventil, který se používá k regulaci průtoku pomocí elektrického signálu. Kromě řídicího ventilu existují i další typy elektrické armatury, jako jsou směšovací ventily nebo klapky, které fungují stejným způsobem jako mechanické armatury.

Použití armatury v praxi

Armatury jsou důležitými součástmi moderního inženýrství. Jsou používány pro řízení toku kapaliny, páry nebo plynu pro různé účely. Jsou obvykle umístěny na výtoku, aby snížily tlak a regulovaly průtok. Tyto armatury mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně uhlíkových ocelí, nerostných kovů a plastů.


V praxi se armatury používají pro mnoho různých účelů, včetně ovládání tlaku, omezování proudů, regulace teploty, regulace průtoku a zabezpečení průtoku. Mohou být také použity pro kontrolu kontaminantů, filtrace a kontrolu průtoku. Jsou také používány na všech druzích výtoků, aby se zajistilo, že proudy jsou přesně ovládány a aby se zabránilo únikům nebo znečištění. Jsou vysoce spolehlivé, umožňují snadnou údržbu a jsou dostupné ve velkém množství různých velikostí, tvarů a materiálů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákupKomentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..