Chystáte se zaměstnat cizince? Přečtěte si, co musíte udělat a splnit

Chystáte se zaměstnat cizince? Přečtěte si, co musíte udělat a splnit

Zaměstnávání cizinců je z administrativního hlediska náročné. Zaměstnavatelé toho mají na bedrech poměrně dost – a proto by si měl každý předem zjistit, jaké úkony a povinnosti na něj při a po nástupu nové pracovní síly z jiné země čekají. V tomto článku najdete odpovědi na nejdůležitější otázky.

O nástupu informujte Úřad práce

Bez ohledu na to, zda se chystáte zaměstnat občana jiné země EU, cizince s trvalým pobytem, azylanta či jinou osobu s volným přístupem na trh práce, musíte o nástupu informovat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce. Vyplníte tzv. informační kartu (lze i elektronicky), a to nejpozději v den nástupu cizince do zaměstnání.

S ÚP budete muset komunikovat i v případě jakýchkoliv změn, například při ukončení zaměstnaneckého poměru (do 10 kalendářních dnů) a v případě, kdy cizinec do práce nenastoupí.

Pokud oznamovací povinnost nesplníte, hrozí vám pokuta ve výši až 100 000 Kč. Navíc se může stát, že vám úřad znemožní budoucí zaměstnávání cizinců, jakožto i prodloužení zaměstnaneckého poměru s dotyčným cizincem.

Zdravotní a sociální pojištění

Stejně jako v případě českých zaměstnanců musí zaměstnavatel přihlásit zaměstnance z ciziny ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Ten následně obdrží evidenční číslo pojištěnce, které bude uvedeno na kartičce zdravotního pojištění. Dané číslo budete používat i při platbě odvodů pro identifikaci.

Do vzniku pracovního poměru však cizinec není součástí systému veřejného zdravotního pojištění a musí si zajistit komerční zdravotní pojištění cizinců.

Chystáte se zaměstnat cizince? Přečtěte si, co musíte udělat a splnit

Co se týče sociálního pojištění, záleží na tom, jestli již cizinec obdržel rodné číslo. Pokud ano, budete hradit odvody pod ním. V opačném případě po přihlášení získá evidenční číslo pojištěnce – a do doby, než rodné číslo získá, budou platby označeny tímto číslem.

Vedení evidence, BOZP a kurzy

Kromě ohlášení na ÚP a úhrady pojištění má zaměstnavatel i další povinnost – musí vést evidenci, ve které uchová kopie dokladů o oprávněnosti pobytu dané osoby na území ČR. Tyto kopie si musí uchovat nejen po celou dobu trvání zaměstnaneckého poměru, ale i další 3 roky od ukončení.

Samozřejmostí jsou také záležitosti, které musí absolvovat čeští zaměstnanci. Kromě zdravotní prohlídky se může jednat také o školení BOZP a PO – a to v jazyce, kterému cizinec rozumí.

Pokud je cizinec zaměstnáván přes zaměstnaneckou nebo modrou kartu a jeho žádost nebyla podána prostřednictvím programů „Klíčový vědecký personál“ či „Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec“, musí absolvovat adaptační a integrační kurz. Podrobnosti o těchto kurzech, jejichž cílem je účastníky připravit na specifické překážky běžného života v ČR, najdete na stránkách MVČR.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..