Co je irisin?

Co je irisin?

Co je irisin?

Říká se mu zázračný hormon či hormon sportu. Ještě donedávna se o jeho existenci v podstatě nevědělo. Vědci ho však před pár lety objevili u pokusných myší. Zpočátku to vypadalo, že u lidí se tento hormon vůbec nevyskytuje, přesto přišli na to, že i v naší krvi se objevuje, byť jen v nepatrném množství.

Výskyt tohoto hormonu můžeme lehce ovlivnit, když totiž sportujeme, jeho množství v naší krvi se značně zvyšuje. Díky tomu si získal tento ne zcela oficiální název (hormon sportu).


Jak působí?

  • Zrychluje metabolismus
  • Pomáhá snižovat a udržovat váhu
  • Má příznivý účinek na mozek a srdce

Aktivní lidé, kteří se stále pohybují, bývají podle vědců zdravější právě díky irisinu. Jeho působením na tukové buňky, se tyto obyčejné buňky přeměňují na hnědý tuk, jehož úkolem je zejména vytváření tepla, zatímco bílý tuk je zásobárnou energie.

Každý ví, že při sportování se tělo zahřívá. Stejným způsobem to funguje, i když je chladno, množství irisinu v organismu se zvýší, bílý tuk se změní na hnědý a tělo se začne zahřívat, aby nám nebyla zima. Tím se vždy zrychlí i metabolismus, takže u toho ještě můžeme i zhubnout.

Sice ještě neexistuje pilulka, kterou bychom si zapili a dopřála by nám štíhlé tělo bez cvičení a další námahy, ale i tak se zdá, že jsou vědci na dobré cestě. Důležité však je, že jednou by taková pilulka mohla hodně pomoci těm lidem, kteří trpí zejména cukrovkou a dalšími civilizačními chorobami.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..