Co je klokočí?


Co je klokočí?
Co je klokočí?

Staphylea pimnata, je latinský název rostlinky zvané Klokoč zpeřený, jehož výsadba sahá až do 16. století. Klokoč byl oblíben pro jeho semena, ale také pro dřevo, jež bylo vysoce ceněno v řezbářství.

Tento keř může dosáhnout výše až 5 metrů, vzhledem je podobný černému bezu. Jeho květy jsou pětičetné, voňavé, nepříliš velké a volně visící dolů. Klokoč kvete v měsíci květnu.

Klokočí jsou semena tohoto keře, která se schovávají v jeho plodech, nafouklých bělavě světlezelených tobolkách. Každá taková tobolka obsahuje jedno semeno, někdy může obsahovat i dvě, ale to jen zhruba ve 20 % případů. Výjimečně může být počet semen až pět kusů, ale to opravdu jen zřídka.


Semena mají tvar malého soudku, jsou světle hnědé barvy, krásně lesklé, během uskladnění však tmavnou.

Klokočí je oblíbené při dekoracích. Naaranžujte na misku třeba ozdobné dýně a kolem nich poházejte semena Klokoče. Nebo z nich vytvořte nějaký zajímavý obrázek či mozaiku. Skvěle se hodí pro výrobu růženců, náramků a náhrdelníků.

Jelikož jsou semena dost tvrdá, musí se před navlékáním proděravět.  Dříve se praktikovalo vyškrabávání jehlou, dnešní doba už má lepší možnosti, takže stačí použít vrtačku s malým tenkým vrtáčkem a prostě semena provrtat.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..