Co je osobní bankrot?


Co je osobní bankrot?
Co je osobní bankrot?

Také se mu říká oddlužení. Je to v poslední době oblíbený a hojně používaný systém, jak se zbavit dluhů, které zatěžují Váš rodinný rozpočet. K vyhlášení bankrotu je nutné splnit dvě podmínky – mít trvalý pracovní poměr a být schopný do pěti let splatit minimálně 30% z celkové výše dluhů. Osobní bankrot však není pro každého.

Na co se zaměřit?

  1. Je důležité vědět, že bankrot můžete vyhlásit pouze tehdy, jsou-li Vaše platby v prodlení víc jak 30 dnů a jste dlužníkem u minimálně dvou věřitelů, protože když máte např. 3 různé úvěry, které jsou od jedné banky, osobní bankrot se Vás netýká a nemůžete ho využít, stejně je tomu s úvěry, kdy ručíte nějakou zástavou, jako třeba bytem při hypotéce, ani tehdy nelze osobní bankrot vyhlásit.
  1. Pokud se chcete vyhnout tomu, aby na Vás věřitelé poslali exekutora, podejte si návrh na vlastní oddlužení, což lze udělat jedině prostřednictvím soudu. Vedle podmínek (zaměstnání a dluhy u více než 1 věřitele, musí s Vaším návrhem oddlužení souhlasit i manžel/manželka.
  1. Oddlužením se zabývá příslušný krajský soud dle místa Vašeho bydliště. Předložit musíte seznam věřitelů a dluhů, přehled příjmů, majetku, souhlas manžela či manželky, a také vysvětlení důvodu pro Váš úpadek. Návrh můžete podat jedině Vy, jako dlužník.
  1. Po předložení všech potřebných dokumentů, bude soud posuzovat Vaši poctivost jako dlužníka a reálnost Vašeho oddlužení. Pokud usoudí, že je plán oddlužení uskutečnitelný povolí Vám jej.
  1. Poté, co bude oddlužení schváleno a vyhlášen osobní bankrot, soud sezve všechny Vaše věřitele, kteří budou hlasovat o způsobu plnění Vašeho oddlužení. Můžou rozhodnout o prodeji veškerého Vašeho movitého majetku, a o splátkách dluhu z Vašeho přijmu po dobu 5 let.
  1. Počítejte s tím, že při stanovení pravidelných splátek, budete hospodařit pouze s životním minimem, vše ostatní, co bude nad rámec minima, odevzdáte každý měsíc na splátkách svým věřitelům, po dobu následujících pěti let.
 1 komentář na Co je osobní bankrot?

  1. Vydim,ze nikdo neresi,jak je mozno,ze kdyz dluzim 1000kc,stat vymysli zpusob,jak najednou dluzim 20 000kc.Stat za mne rozhodne,ze musim zaplatit dvacetinasobek. Vzdyt to je takova Lichva!!!!!!!!To neni ani u cikanu!!!!To je takove zlo,ktere nici lidi v teto zemi.Je to dabelsky nastroj jak znicit lidi v teto zemi!!!!!!!!!!!!

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..