Co je syndrom vyhoření?


Co je syndrom vyhoření?
Co je syndrom vyhoření?

V posledních letech se stále více setkáváme s pojmem syndrom vyhoření. Možná toto nepříjemné slovo někdo slyšel pod anglickým názvem burnout neboli syndrom vyprahlosti či vyhaslosti. Co si pod nevábně znícími slovy představit? Jedná se o psychický stav anebo prožitek vyčerpanosti. Většinou je spojován s profesemi, kde je nutná komunikace s lidmi, zdravotní sestra, doktor, recepční, obchodníci, manažeři, servírky, sociální pracovníci, učitelé, policisté apod.

Vše má na svědomí nadměrné vypětí a stres

Tento duševní stav byl poprvé popsán v roce 1974 H. Freudenbergerem v jeho publikovaném článku „Staff burnout“ v časopise Journal of Social Issues. Prožitek  se nejvíce projevuje psychicky, ale i sociálně a tělesně. Lidé trpící syndromem vyhoření se cítí unavení, nepotřební a snadno se na ostatní ohradí. Ve stresových situacích nejdou daleko pro sprostá slova. Prostě už nedokážou svůj duševní stav ustát. Chronický stres, který má celý psychický proces na svědomí, je doprovázen ztrátou odpovědnosti a profesním či sociálním opotřebením.










Ideály anebo skutečnost?

Syndrom vyhoření přichází pozvolně a prochází různými fázemi. Vše začíná nadšením, snahou uspět, ale sen o dokonalosti se nevyplňuje. Vše pokračuje pocitem selhání při nedostatečně vyplněných úkolech. Následně se projevuje neuróza, úzkost a chaotické jednání. Celý proces končí vyčerpáním, zklamáním a uzavřením se sama do sebe.

Příznaky burnout

Člověk trpící únavou, poklesem výkonu, depresemi a úzkostmi má jisté příznaky syndromu vyprahlosti. Poruchy paměti, soustředění, spánku, ale i nespokojenost a neschopnost být sám sebou jsou dalšími projevy. Takto porušený člověk se schyluje k alkoholu, drogám a není schopen vést normální vztah.

Jak se syndromu vyprahlosti ubránit?

Každý člověk by si měl uvědomit v zaměstnání  svou důležitost. Postoj typu, beze mě se to tu neobejde, je naprosto vyloučený. Také sužování se a ponižování v práci nevede k ničemu dobrému. Pro všechny by měla být práce potěšením. Nalézat v tom, co vykonávám smysl, je skvělé, ale nesmí se to přehánět. Všichni jedinci nejsou schopni nezdary unést. Sebeuklidnění, sebevědomí a odpočinek lze pocítit od rodiny, koníčků, zvířat anebo z naučených psychologických postupů – asertivita. Pokud nevíte kudy kam, obraťte se na odbornou pomoc lékaře anebo životního kouče.

 



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..