Co je to rodičovský příspěvek?


Co je to rodičovský příspěvek?
Co je to rodičovský příspěvek?

Co je to rodičovský příspěvek?Lidově se říká, že člověk, který se stará o dítě před nástupem předškolní výchovy je na mateřské dovolené. Tento termín není zcela správný. Skutečná mateřská dovolená začíná šest až osm týdnů před plánovaným termínem porodu a trvá půl roku. Po skončení této doby začíná rodičovská dovolená, jejíž délka je volitelná a lze ji dokonce v jejím průběhu při dodržení určitých pravidel měnit.

Co to je rodičovský příspěvek?

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou pobírá matka (nebo jiná osoba) starající se celodenně o dítě mladší tří let po skončení mateřské dovolené a vyčerpání peněžité pomoci v mateřství (PPM). V dnešní době je stanovená celková výše rodičovského příspěvku 220 000,- korun a výši měsíční dávky je možné každé tři měsíce měnit.


Jaké varianty jsou na výběr?

Co je to rodičovský příspěvek?jestliže ani jeden z rodičů před narozením dítěte neplatil nemocenské pojištění, nemá možnost volby a musí pobírat 7600,- korun do 9 měsíců věku dítěte a dále potom 3800,- korun do 4 let věku dítěte.

Platili-li rodiče nemocenské pojištění mohou volit výši měsíční dávky od 50,- do 11500,- korun. Záleží ale také na výši denního vyměřovacího základu toho rodiče, který má vyšší příjem. Denní vyměřovací základ stanoví a potvrdí OSSZ po předložení výše příjmu potvrzené zaměstnavatelem.

Jak a kde vyřídit rodičovský příspěvek?

Rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce na Odboru státní sociální podpory a lze o něj žádat až tři měsíce zpětně po vzniknutí nároku. Je třeba doložit vyplněnou žádost o rodičovský příspěvek podepsanou oběma rodiči, rodný list dítěte, občanské průkazy obou rodičů a potvrzení z OSSZ o nároku na dávku, podle které se určuje výše rodičovského příspěvku.

Podrobnější informace a potřebné formuláře najdete na portálu ČSSZ nebo na Odboru státní sociální podpory spádového ÚP.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..