Jak pečovat o rostliny na zahradě?


Jak pečovat o rostliny na zahradě?
Jak pečovat o rostliny na zahradě?

Vzhledem k tomu, že už jsou teď dny o mnoho teplejší, stejně tak noci, nastává čas, kdy bude vaše zahrada potřebovat více péče, zejména květiny a úrodu bude nutné více zalévat, aby vám nic neuschlo, neméně důležité je také hnojivo a postřiky proti škůdcům. Například když máte na zahradě růže či hortenzie, pak musí být vaše péče opravdu pečlivá, aby se vám květiny odměnily záplavou květů.

Základní péče o růže

Chcete-li, aby vám růže dlouho vydržely, pak je důležité pravidelné přihnojování hnojivem, které obsahuje dusík a další prvky, které jsou pro kvetení nezbytné (hnojivo seženete v zahradnictví či v potřebách pro zahrádkáře, kde vám odborný personál poradí, jaké je nejvhodnější).

Pokud koupíte hnojivo v kapalné formě, pak počkejte až na večer (podvečer) kdy bude pod mrakem a teprve poté ho aplikujte, nikdy ne na přímém slunci, protože by mohlo dojít ke spálení rostlin. Při použití granulovaného hnojiva je běžné, že se nezalévá, když ho však budete používat na půdu, která byla vystavena dlouhodobějšímu suchu, pak je důležité nejprve vše zalít a teprve pak aplikovat hnojivo.

Hortenzie

Jejich řez můžete provést do poloviny měsíce června, a to řezem nad třetím pupenem (pokud uděláte řez o něco níž, nebude vám hortenzie kvést). Důležité je také rostliny pravidelně kontrolovat, jestli nebyly napadeny škůdci, mezi něž nejčastěji patří svilušky či mšice. Z přípravků, které jsou na trhu k dostání, na ně fungují Biiol, Raptol, Mospilan a Decis Mega. Z chorob, které hortenziím hrozí, je to třeba plíseň šedá, ta vytvoří na rostlině ošklivý šedavý povlak.


Choroby

Jakmile dojde k napadení rostlin jakoukoliv chorobou, nikdy jejich části, které odstraníte, nedávejte na kompost, neboť zárodky chorob i škůdců mohou přežít a v kompostu se pak rozšířit i na další rostliny. Stejně tak se nedoporučuje vyhození do hnědé popelnice na bioodpad.

To nejlepší co můžete udělat, je ihned po objevení choroby zahájit postřik. Lepšího účinku dosáhnete pouze tehdy, když aplikujete postřik na celou rostlinu, včetně spodní strany listů.

Jak na postřik?

Vedle výběru vhodného přípravku je důležité jeho správné použití. Rostlina nesmí být během použití vystavené přímému slunci, protože kapičky postřiku by se mohly chovat jako čočka a rostlinu by mohly popálit. Zároveň se nepouštějte do postřiku, pokud máte dojem, že se chystá déšť, protože účinné látky v postřiku potřebují nejméně 4 hodiny, aby ulpěly na povrchu, jinak bude účinek nulový.

Péče o bylinkové záhony

  • Pravidelně je okopávejte a kropte
  • Bylinky v nádobách zalévejte častěji a o něco více
  • Objeví-li se na bylince škůdci, odstraňte celou postiženou rostlinku i s kořeny
  • Nejvhodnějším časem pro sběr bylinek je slunné ráno, tehdy mají nejvyšší obsah důležitých silic

Pokud pěstujete majoránku, mátu, oregano či meduňku, pak je sklízejte hned, jak se u nich objeví první poupata.

Bylinkami, které rozkvétají v červnu, jsou řebříček, heřmánek, kontryhel, kopřiva a měsíček.

Závěrem lze říci, že v podstatě všechny rostlin potřebují stejnou péči, což je hnojivo, postřik proti škůdcům a dostatečná zálivka. Když jim něco z toho chybí, chřadnou a můžou vám i zajít nebo nakazit ostatní rostliny kolem sebe.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..