Jak pěstovat citrusy na zimní zahradě?


Jak pěstovat citrusy na zimní zahradě?
Jak pěstovat citrusy na zimní zahradě?

Zimní zahrada je pro každého ideálním a vyhledávaným místem, kde si odpočinout a vypnout od všedních starostí. Nic neuklidní lépe, než krásné rostliny, jejichž zeleň i vůně dokáže zázraky. Někteří lidé pěstují orchideje, jiní sukulenty, ale oblíbené jsou i citrusy.

Jaké si vypěstovat?

Citroník

  • tato stálezelená rostlina pochází ze subtropů a pro zimní zahradu je zcela ideální, protože jí vdechne exotickou atmosféru, úžasnou vůni a krásné barvy.

Jak na to?

Pro mladé citroníky je lepší, když jsou uvnitř po cel rok, než se jim podaří zesílit a otužit se. Jakmile budou starší 5 let, prospěje jim přes léto pobyt venku. Na zimu je pak umístěte zpět do zimní zahrady, pokud možno tam, kam svítí hodně světla, teplota je kolem 15°C a hlavně kde není průvan.


Jestli citroník něco nemá rád, pak je to příliš mokrý substrát. Na zimu je vhodné pouze rosit pomocí rozprašovače. Nezapomínejte na speciální hnojivo určené přímo pro citrusy. Pokud chcete mít úžasně vonící květy a k nim i plody co nejdřív, pak je dobré kupovat již naroubované rostliny, které budou ve vynikající formě.

Mandarinka

Stejně jako ostatní citrusy, vylučuje mandarinka do ovzduší vonné silice, které vzduch neuvěřitelně obohatí. Navíc má krásné voňavé květy a chutné jedlé plody, i když jsou většinou menší než ty, které se pěstují klasicky.

Jak na ní?

Mandarinka vyžaduje hodně světla a chladnější místo, kde nebude průvan a bude tam moci v klidu přezimovat. V měsících duben až říjen jí můžete nechat venku, kde se jí daří velmi dobře. Po krátkou dobu dokáže snést i teploty kolem 0°C, ale nesmí to být dlouho.

Stejně jako u citroníku nesmíte vynechat hnojivo, určené pro citrusy, ale nesmíte jí přehnojit. V případě, že se Vám skutečně podaří jí přehnojit, pak to poznáte podle listů, proto budou mít hnědé okraje. Na jaře musíte mandarinku zbavit přebytečných větviček, zejména těch, které nemají lístky. Je nutné redukovat nasazené květy a plody.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..