Jak si připravit skvělé sushi doma a kam na něj vyrazit v Praze?

Jak si připravit skvělé sushi doma a kam na něj vyrazit v Praze?

Jak si připravit skvělé sushi doma a kam na něj vyrazit v Praze?

Sushi je u nás nesmírně oblíbeným jídlem a čím dál více lidí objevuje kouzlo této asijské speciality, jež se připravuje z kvalitní rýže a čerstvých ryb, mořských plodů nebo zeleniny. Výhodou je, že si jej můžete připravit i doma, nebo si ho nechat dovézt z některé z mnoha restaurací, které jej denně připravují čerstvé. Jak si doma pravé sushi udělat a kde si ho objednat, pokud nechcete riskovat špatnou kvalitu?

Co je potřeba pro výrobu pravého sushi?

Pro výrobu sushi nelze použít jen tak ledajaké suroviny – musíte si nakoupit ty správné, jinak by výsledek neměl s opravdovým sushi nic společného. Potřebovat budete především kvalitní rýži, mořskou řasu, rýžový ocet, sójovou omáčku, wasabi a případně i nakládaný zázvor, dále pak různé ryby, mořské plody nebo zeleninu. Oblíbené je např. sushi s tuňákem, lososem, krabími tyčinkami, ale třeba i s avokádem, vajíčkem nebo okurkou. Z pomůcek na přípravu je důležitá hlavně bambusová podložka na balení sushi – nejde o nic drahého, dá se pořídit za cenu okolo 70 Kč.

Příprava sushi doma není nic těžkého

Udělat si domácí sushi není nic náročného a nemusíte k tomu být žádným zkušeným kuchařem. Příprava sushi probíhá tak, že si nejdříve uvaříte rýži – tu properete pod tekoucí studenou vodou a pak ji uvaříte v hrnci – voda by měla sahat cca 1 cm nad rýži, takže např. na kilo rýže budete potřebovat přibližně 1,3 l vody. Rýže se dá připravovat v běžném hrnci, ideální je ale použít rýžovar.

Dalším krokem je příprava octového nálevu, který si uděláte z rýžového octa, cukru a soli, pro lepší chuť lze přidat i trochu japonského rýžového vína saké. Nálev pak přimícháte do uvařené rýže – na 1 kg rýže je třeba použít 1 dcl nálevu.

Pak si připravíte jednotlivé ingredience a bambusovou podložku. Na podložku položíte mořskou řasu (drsná strana musí být nahoře) a postupně na ni začnete vrstvit rýži, zhruba doprostřed, poté i další ingredience. Horní konec řasy potřete octovým nálevem, aby vám sushi drželo pohromadě a nerozpadlo se. Pak začnete sushi postupně rolovat směrem k hornímu konci řasy. Jakmile budete mít rolku hotovou, nechte ji ještě několik minut odležet a teprve potom ji můžete nakrájet – k tomu je ale třeba použít velmi ostrý nůž – nemusí to být bezpodmínečně přímo sushi nůž, ale musí být opravdu hodně ostrý. Sushi servírujte spolu se sójovou omáčkou, wasabi a nakládaným zázvorem.


Jak si připravit skvělé sushi doma a kam na něj vyrazit v Praze?

Nejlepší sushi dostanete ve speciálních sushi restauracích

Sushi si dnes můžete koupit na spoustě míst, od luxusních restaurací, až po menší asijská bistra. Pokud ale chcete opravdu špičkovou kvalitu, doporučujeme vybírat z takových podniků, které se na tuto specialitu zaměřují a nemají ji pouze jako jedno z mnoha jídel. Kvalitní sushi restaurací je např. Sushi upgrade – tato  sushi restaurace je přímo v centru Prahy a doporučujeme ji nejen Pražákům, ale i všem ostatním, kteří jsou v Praze např. na návštěvě a chtějí si dopřát něco výjimečného. Nabídka této sushi restaurace zahrnuje především široký výběr různých druhů sushi, pochutnat si ale můžete i na polévkách, předkrmech, salátech nebo dezertech, chybět nemohou ani originální japonská piva a vína. V době okolo dvanácté hodiny lze využít nabídky výhodného poledního menu.

Některé podniky nabízejí rozvoz sushi až k vám domů

Rozvoz jídel je v posledních letech na velkém vzestupu a platí to nejen pro pizzu, jež je v tomto směru asi nejoblíbenější, ale i pro sushi, které je pro rozvoz ideální – oproti jiným jídlům se u něj nemusíte bát, že vám vystydne nebo ztratí během rozvozu svou kvalitu. Bydlíte-li v Praze, doporučujeme již zmíněnou restauraci Sushi upgrade, která provozuje rozvoz sushi 7 dní v týdnu, a to u objednávek nad 250 Kč.

Jak si připravit skvělé sushi doma a kam na něj vyrazit v Praze?

 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.