Jak správně zpracovat brambory?

Jak správně zpracovat brambory?

Jak správně zpracovat brambory?

Přestože se jim od pradávna říká potrava chudých, jsou oblíbenou a dalo by se říct i nejzdravější potravinou na našem jídelníčku. Obsahují spoustu důležitých a zdraví prospěšných živin. Na tom aby si je uchovali, závisí jejich zpracování, neboť nesprávná úprava může všechny látky znehodnotit.

  • Pokud je to jen trochu možné, brambory neloupejte, protože nejvíce minerálů a vitaminů je obsaženo ve slupce. Nejlepší je vařit je vcelku a po uvaření oloupat, nebo je nakrájet na čtvrtky a dát upéct, poté zkonzumovat i se slupkou (tzv. americké brambory). Samozřejmě je nesmíte před vařením či pečením zapomenout důkladně omýt, abyste neměli hrnec plný zeminy.
  • Ani správné uskladnění Vám nezaručí, že nebudou mít brambory klíčky. Jakmile se objeví, je nutné je odříznout, raději i s kouskem brambory navíc. Jsou-li brambory hodně naklíčené, je lepší je vyhodit a vůbec nekonzumovat. Klíčky totiž obsahují jedovaté látky, kterým neuškodí ani tepelná úprava, nerozloží se a může tělu vážně uškodit.
  • Chcete-li během vaření zabránit odplavení velkého množství výživných látek, vařte je jen v malém množství vody. Pokud jste brambory před vařením oloupali, klidně můžete vodu po uvaření slít a použít jako základ pro polévku, je totiž plná důležitých živin.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.