Jak vybrat fotopapír (pro domácí tisk fotografií)

Jak vybrat fotopapír (pro domácí tisk fotografií)

Jak vybrat fotopapír (pro domácí tisk fotografií)

Přemýšlíte o tom, že vyzkoušíte domácí tisk fotografií? Obecně lze konstatovat, že k tisku fotografií se spíše hodí inkoustové tiskárny než laserové. Toner, který je k tiskupoužívaný tiskárnami s laserovou technologií, se totiž do fotopapíru nevpije a zůstává na povrchu. Barvy tudíž nejsou tak věrné, mají nižší rozsah a rozlišení. Inkoust se naopak do fotofotopapíru snadno vpije a zajistí fotografie s optimální barevnou škálovatelností.

Základem je, jak již bylo řečeno, vhodná tiskárna a kvalitní barvy do tiskárny, nicméně finální výsledek závisí stejnou měrou také na správné volbě fotopapíru. Při výběru fotopapíru rozhoduje zejména jeho formát, gramáž a povrchová úprava. Pojďme se na tyto parametry a jejich význam společně podívat detailněji v následujícím článku.

Formát

Většina domácích fototiskáren zvládá tisk fotografií do formátu A4. S dražšími modely, které jsou určeny profesionálům i nadšeným amatérům, vytisknete velkoformátové fotografie až do formátu A3. Nejčastěji voleným formátem jsou však fotopapíry s rozměry 10 x 15 cm či 13 x 18 cm, které padnou do klasických alb či rámečků.

Gramáž

Obecně lze říci, že čím vyšší gramáž (tloušťka) papíru, tím kvalitnější bude výsledná fotografie. U papíru s vyšší gramáží se totiž inkoust lépe a rovnoměrněji vsakuje a vytváří tak kontrastnější snímky. Tlustší fotopapír se také nekroutí a je pevnější. Gramáž kvalitních fotopapírů se pohybuje v rozmezi 200 – 350 g/m2. Fotopapíry s nižší gramáží jsou určeny spíše pro tisk vizitek, reklamních materiálů či prezentací.


Před nákupem fotopapíru je nutné ověřit, jaká je maximální gramáž, na kterou je Vaše tiskárna schopna tisknout. Použití papíru s vyšší gramáží, než je výrobcem doporučeno, může totiž způsobit problémy s podavačem papíru.

Povrchová úprava

Co se týká povrchové úpravy fotografií, můžete se rozhodovat mezi matným a lesklým fotopapírem. Lesklý fotopapír je vhodný pro tisk pestrobarevných motivů, neboť se vyznačuje vysokou věrností barev. Jeho nevýhodou však je, že při dlouhodobém působení slunečního zaření barvy postupně blednou. Fotografie na lesklém papíře je vhodnější skladovat v albech, jelikož jsou při prohlížení náchylnější na zanechání otisků prstů.

Matný fotografický papír je vhodný, pokud chcete docílit vysokého a dlouhotrvajícího kontrastu. Z tohoto důvodu je matný foto papír ideální pro tisk černobílých fotografií. Zároveň se může pochlubit delší životností při působení slunečního záření. Pokud tedy tisknete fotografie do rámečků, volte raději matný fotopapír, který je zachová déle jejich kontrast a barvy.

Je možné při tisku fotografií ušetřit?

Samozřejmě platí, že nejkvalitnějších výsledků vždy dosáhnete použitím originálních náplní do tiskáren a fotopapírů od výrobce Vaší tiskárny. Pokud ale hledáte způsob, jak ušetřit a zajímá Vás spíše výpovědní hodnota fotografie než její špičková kvalita, můžete vyzkoušet kompatibilní cartridge a fotopapíry od alternativních výrobců.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..