Kde načerpat síly v zeleni v blízkosti metropole? Snadná rada, nedaleké Karlštejnsko je ráj!

Kde načerpat síly v zeleni v blízkosti metropole? Snadná rada, nedaleké Karlštejnsko je ráj!

Každodenní shon a povinnosti jsou ubíjející, chtělo by to dovolenou. Říkáte si, že do léta je ještě daleko? Proto jistě pomůže alespoň víkendový únik z ruchu metropole. Ale kam vyrazit?

Rozhodně nikam daleko, aby cesta netrvala dlouhé hodiny. Věřte, že hned za Prahou se nachází přírodní ráj. Nevěříte? Chráněná krajinná oblast Český kras se dotýká hranic velkoměsta, přitom skrývá nezměrné bohatství v podobě vápencových skal, bujných listnatých lesů a co víc? Dokonce otevírá své nitro v podobě jeskyní. Nudit se k tomu nebudou ani milovníci historie, protože hlavní dominantou je gotický hrad Karlštejn. Jaká pozoruhodná místa určitě neminout?

Poklady Českého krasu

Panenská příroda a scenérie jako z Grand Canyonu, stačí se vydat z Prahy autem nebo západním směrem po dálnici vedoucí do Německa. Český kras je totiž unikátní svou geologickou rozmanitostí, nejzajímavější jsou prvohorní vápence a břidlice. Při procházkách nelze minout zajímavé skalní útvary, které lákají rovněž horolezce.

Právě za pěší turistikou nebo cyklistikou sem proudí nadšenci, kteří oceňují čistou přírodu a klid. Pro ty, co touží po fotkách jako z Divokého západu je pak nutností vyjít až k lomům Velká a Malá Amerika, odtud pak už jen seběhnout do výtečného penzionu Karlštejn, který nabízí pohodlné přenocování. A nejen ubytování, také úžasnou kuchyni a výběr z několika druhů piv na pípě, což jistě ocení všichni po turistickém výšlapu.

Kde načerpat síly v zeleni v blízkosti metropole? Snadná rada, nedaleké Karlštejnsko je ráj!

Historie na každém kroku

Druhý den je pak jako stvořený pro historický exkurz, konkrétně výlet na hrad Karlštejn, který se rozhodně nesmí během dovolené vynechat. O to spíše, že je otevřený celoročně a v rámci svého základního prohlídkového okruhu seznámí návštěvníky s českými dějinami i s nejvýznamnějším panovníkem císařem Karlem IV. Majestátní hrad láká i na netradiční program, který je dostupný na webových stránkách této státní památky. Na nich je možné koupit též vstupenky online.

Tajemství podzemí

Hrad plný záhad? A co teprve podzemí! Český kras je známý svým rozsáhlým jeskynním systémem, proto se určitě nechte nalákat na Koněpruské jeskyně. Překrásné sintropády nebo opálové hvězdice, které patří mezi světové rarity, nejsou jediné, co překvapí. Uvnitř jeskyní se totiž v minulosti skrývala penězokazecká dílna. Co dalšího jeskyně skrývají? Nechte se překvapit na prohlídce, která trvá přibližně hodinu a během které zdoláte 620 metrů podzemních chodeb a 483 schodů při teplotách okolo 10 stupňů Celsia.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..