Na co nezapomenout, když se opouští nájemní byt


Na co nezapomenout, když se opouští nájemní byt
Na co nezapomenout, když se opouští nájemní byt

Když si člověk koupí svůj vlastní příbytek, většinou se chce přestěhovat z nájemního bytu v co nejkratší době. Volá si proto na pomoc stěhovací službu, která pomůže se stěhování bytu do nového. Často se však zapomene na několik věcí, které je třeba udělat v případě, že dochází k opouštění nájemního bytu. Pojďme si tyto věci připomenout, ať se vyhneme možným nastávajícím problémům, kterým bychom museli čelit.

Povinnost vrátit klíče, a to všechny

Vrátit klíče od nájemního bytu, to není věc, na kterou by se často zapomínalo. Bohužel se zapomíná na to, že se musí vrátit i klíče od sklepa nebo od schránky. Tyto klíče většinou nebývají součástí svazku, na němž se nachází klíče od bytu, což vede k opomenutí a nevrácení klíčů. Aby se předcházelo případným nemilým obviněním, sepište si podle prvotní nájemní smlouvy seznam toho, co vám bylo předáno, včetně klíčů, a odškrtejte si při předávání jednu věc za druhou.

Pokud se s majitelem bytu nedomluvíte na předání klíčů z důvodu majitelovi časové vyčerpanosti, v takovém případě se hází klíčky do schránky. Je to však samozřejmě možné jen v případě, že má majitel u sebe duplikát klíče od zmiňované schránky.

Sepište protokol o převzetí

Často však dochází k problémům, i když došlo k bezproblémovému předání klíčů. Důvodem toho je majitel bytu, který chce vydělat na chudákovi nájemci. Často tedy osočí nájemce, že k předání všech potřebných klíčů nedošlo nebo že se byt převzal v hrozném stavu, i když to tak nebylo. To může nájemci zavařit, rázem je to slovo proti slovu a nájemce může za osočení, i když nepravdivé, zaplatit. Aby se tomu člověk vyvaroval, při předávání bytu je dobré sepsat protokol o stavu bytu a o předání klíčů, kde bude napsáno prakticky všechno – jak byt vypadal, jestli bylo něco rozbitého, jestli něco chybělo či jestli došlo k předání všech potřebných klíčů. Protokol se stvrdí oběma podpisy a předejde se tak nepříjemnostem.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..