Alternativní bydlení: cesta ke svobodě (a nižším nákladům)


Alternativní bydlení: cesta ke svobodě (a nižším nákladům)
Traditional Floating boat house in Amsterdam canals, the Netherlands, October 13, 2017

Pokud jste se právě nevrátili z dovolené na Marsu, jistě jste si všimli, že ceny nemovitostí (nejen) v Čechách a na Moravě vyskočily do nesmyslných výšek. Češi navíc na koupi bytu vydělávají nejdéle ze všech států střední Evropy.

Bydlet je třeba, žít není třeba!

Jak se zdá, takto uvažuje mnoho našich spoluobčanů, kteří se kvůli touze po bydlení ve „vlastním“ (nemovitost přitom vlastní banka až do poslední splátky) upisují bankám k celoživotnímu splácení předražených a často nekvalitních nemovitostí na zdánlivě výhodný úrok.

Alternativní bydlení: cesta ke svobodě (a nižším nákladům)

Všechnu energii pak věnují shánění peněz určených na splátky. Odkládají žití „na potom“. To v překladu znamená: na stáří. Tedy dobu, kdy sice možná budou mít splaceno, ale kvalita života bude zákonitě nižší – nemládneme holt nikdo.

Hypotéka znamená neustálý stres. Na dovolenou radši nejedete. Ven radši moc nechodíte, stojí to peníze. V práci se neodvážíte ani pípnout, protože vyhazov by znamenal výpadek příjmu – a to je věc, kterou banky nikdy nezapomínají. Přitom stačí menší pohyb na trhu s bydlením směrem k více rovnovážnému a „zdravějšímu“ stavu (což dle expertů můžeme očekávat velmi brzo) a měsíční splátka poskočí klidně o desetitisíce korun.

Následuje vystěhování a zhroucení snů i sebeúcty. A, bohužel, často i něco horšího.

Možnosti tu jsou…

Jak z toho ven, když přesto chcete – a musíte – bydlet? Spoléhat se na dědictví od zazobaného strýčka v Argentině nebo na výhru v Lotynce (kde je šance bratru 1 : 14 000 000 v jednom tahu) není cesta.

Cestou je myslet jinak než většina. A taky tak bydlet. Levněji, jednodušeji, blíž k přírodě – a přitom 100% komfortně. Láká vás to?

Ano? Nás taky. Takže jsme se malinko porozhlédli a… tady je pár tipů.

Mobilní dům

Díky ocelovému podvozku lze stěhovat z místa na místo (stačí mít silnější auto; pozemek si můžete buď koupit, nebo pronajímat). Mobilní domy navíc spadají pod silniční, nikoli stavební zákon, a proto pro ně není třeba stavebního povolení. Bonus: případné problémy se sousedy můžete řešit elegantně a přes noc – stačí se jednoduše vypařit.

Námořní kontejnery

Varianta mobilního bydlení, akorát mnohem skromnější. Hodí se spíše pro bezdětné rodiny, poustevníky nebo lidi, kteří hledají výmluvu proto, aby mohli celoživotně zůstat sami (s kočkou). Ale jako víkendová letní chatka je to značka ideál i pro rodiny!

Alternativní bydlení: cesta ke svobodě (a nižším nákladům)

Maringotky

Máte-li cirkusácké geny nebo hledáte něco romatičtějšího, maringotku můžeme vřele doporučit hlavně „neklidným a hledajícím“ duším: díky čtyřem kolům jste pořád tak trochu na cestě.

Slamněnky

Pohádkové a výsostně ekologické bydlení ve stylu našich prapředků postavíte bez jediného hřebíku výhradně z přírodních zdrojů (rákosová střecha, šindelový krov, kámen, dřevo, nějaké to pletivo, spousta jílu a samozřejmě sláma). Jen pozor na sirky, ty před dětmi pečlivě schovávejte!

Hausbót

Zakotvěte tam, kam vás srdce táhne, užívejte si příjemné kolébání a rybařte, kdykoli se vám zachce. Snad jen ty české zimy mohou být při bydlení na hausbótu menší výzvou…

Alternativní bydlení: cesta ke svobodě (a nižším nákladům)

Jurta

Pomalu ale jistě se i v naší vlasti dostává do módy – snad proto, že ani v případě jurty nepotřebujete stavební povolení. Dokonce i u nás už existuje x specializovanách firem! Puristé si ji však nechají dovézt z Mongolska. Jde vlastně o kruhovitou konstrukci potaženou velkou plachtou z nepropustné bavlny, od země izolovanou dřevenou podlahou. De facto jedinou péči, kterou potřebuje, je občasné utažení provazů držících plachtu u konstrukce. A náklady na rok? Méně než současný průměrný pražský nájem na měsíc…

A jak to bude s energiemi?

Způsobů, jak bydlet nezávisle a alterantivně, je, jak vidíme, celá řada. A co se týká obživy, nic vám nebrání chovat prase, krávy, kozy, ovce či drůbež a šetřit za jídlo ve velkém. Zahrádka s vlastními plodinami je samozřejmostí.

Jak být ale sobestační i co se týká energií? Máme dobré zprávy: i v netradičních obydlích můžete mít komfort jako v činžáku!

Co se týká elektřiny, v našem podnebném pásmu v pohodě vystačíte se solárními panely. A teplo? Tady je ideální volbou topení peletami

Proč pelety? Protože ušetříte, ať bydlíte kdekoli! Hlavně čas a nervy

Nejen že jde o maximálně ekologické topivo (jde o slisované piliny vzniklé jako odpad při dřevovýrobě), ale disponují vynikající výhřevností. A to nejlepší na konec: specializované firmy vám je v požadovaném množství dovezou doslova kamkoli si budete přát. Klidně i na tu poslední samotu po lesní cestě. A terénní vozík, který vozí řidiči s sebou zvládne doslova cokoliv. I brod potokem. Ale abychom jenom nehýřili superlativy: létat (zatím) neumí. Zato umí náklad zvednout až 3m vysoko.

Teď víte vše, abyste si mohli zařídit originální bydlení tak, aby tu ono bylo pro vás a ne vy pro ně, jak tomu dnes bohužel tak často bývá.

Který typ alternativního bydlení by pro vás byl ten pravý? Zasněte se… A pak začněte jednat.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..